W Czarnogórze spadł śnieg. Co więcej – przedsmak zimy poczuły też na własnej skórze inne kraje bałkańskie, a nawet Włochy.

Śnieg pojawił się w ten weekend w prawie wszystkich krajach położonych na Półwyspie Bałkańskim. Białym puchem pokryła się nie tylko w Czarnogóra, lecz także Rumunia, Chorwacja, Kosowo, Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. Opady śniegu wystąpiły również we Włoszech.

Utrudnienia w Czarnogórze i Serbii

W nocy z soboty na niedzielę temperatura w Czarnogórze spadła poniżej zera, a na wysokości powyżej 900 metrów nad poziomem morza pojawił się śnieg. W niektórych miejscach pokrywa była grubsza niż 30 centymetrów – na przykład na górze Zabljak w górach Durmitor odnotowano 33 cm śniegu.

Lokalni synoptycy prognozują, że opady w tych regionach powinny ustać w ciągu najbliższych dwóch dni.

W serbskich górach pokrywa śnieżna utrzymuje się na poziomie między 8 a 30 cm. W rejonie góry Golia przez kilka godzin ponad 1000 osób zostało bez prądu. Padało również w okolicach między innymi Zlatiboru, Parku Narodowego Tara czy w miastach Nova Varosz, Ivanjica oraz Prijedelj i Sjenica.

Są trudności w przekraczaniu granicy serbsko-czarnogórskiej.

Śnieg i miejscami ulewny deszcz

W Macedonii śnieg spadł w wyżej położonych regionach – Parku Narodowym Mavroro oraz górach Szar Płanina. W tych niżej położonych występowały opady deszczu.

Na południu chorwackiej Dalmacji również sypnął śnieg. Miasto Dubrownik musiało zmierzyć się zaś z ulewnym deszczem i silnym wiatrem, które powalały drzewa i słupy energetyczne. Na wyspach zupełnie wstrzymano transport lądowy.

Lokalne stacje meteorologiczne w poszczególnych krajach ostrzegają, że ochłodzenie powróci już w nocy z wtorku na środę.

 

Źródło: montenegro.com, Severe Weather Europe, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating