Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na zdjęciu widać tylko liść. Okazuje się, że jest tam coś więcej. Wystarczy się dobrze przyjrzeć, aby zobaczyć delikatne wąsiki.

Przypatrując się dokładnie zielonemu liściowi, możemy dostrzec delikatne wąsiki, które odchodzą od trzonu jego łodyżki.

Nie jest to tylko zwyczajny liść, na jego blaszce siedzi gąsienica, która wtopiła się idealnie w swoje otoczenie. Zwierzęta również posiadają tajemniczą broń, aby przetrwać w środowisku, w którym zewsząd czyhają zagrożenia.

Ukrywającym się zwierzątkiem jest zwykła gąsienica (Euthalia aconthea), która żyje na obszarach Półwyspu Indyjskiego oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Głównie żeruje na liściach mango oraz orzechów nerkowca. To jest mistrz kamuflażu, gdyż wtapia się w podłoże niczym kameleon.

Gąsienica dopiero w ostatnim etapie swojego rozwoju zmienia się w delikatnego i pełnego wdzięku motyla.

Larwa gąsienicy (Fot: Shutterstock)

Motyl baron (Fot: Flickr (CC BY 2.0) / dany13)

Z larwy do motyla (Shutterstck)

Niczym w skórze węża

To nie jest jedyny przykład niesamowitych metamorfoz. Gąsienica Hebomoia glaucippeposiada niesamowitą zdolność upodobniania się do głowy węża. W rzeczywistości jest nieszkodliwa. Jest to idealny straszak na drapieżniki, które czyhają w gąszczu winorośli.

 

Gąsienica Hebomoia glaucippe (Fot: Shutterstock)

Gąsienica Hebomoia glaucippe (Fot: Shutterstock)

Cieszą oko a w rzeczywistości są śmiertelnie groźne

Gąsienice jedwabników są pokryte gęstą i ostrą szczecinką. Każdy drapieżnik, który podejmie próbę ataku tej niepozornej gąsienicy, żałuje że to zrobił. Ten maleńki organizm wytwarza bardzo toksyczny jad, który powoduje krwotoki wewnętrzne. Nawet najmniejsza dawka tego jadu może spowodować śmierć człowieka. W Ameryce Południowej co roku odnotowuje się przypadki śmiertelne.

 

Źródło: Science Alert, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating