Naukowcy z NASA i NOAA zbadali „ognistą chmurę„, która powstała nad pożarem lasu i traw we wschodniej części stanu Waszyngton. Udało im się zrobić zdjęcia podczas przelotu przez pyrocumulonimbusa.

Dym sprawia, że słońce ma pomarańczowy kolor (NASA Earth Observatory)

„Ogniste chmury”, które powstają nad pożarami, eksperci określają mianem pyrocumulonimbus lub cumulonimbus flammagenitus. Jak twierdzą badacze, tworzą się, gdy do atmosfery dostanie się wystarczająco dużo ciepła i wilgoci.

 

Podniebne laboratorium

8 sierpnia naukowcy dostrzegli niezwykle rzadki widok – moment formowania się tych chmur. Latające laboratorium NASA DC-8 przeleciało przez duży pyrocumulonimbus, który wznosił się z pożaru na wschodzie stanu Waszyngton.

Lot ten był organizowany przez Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) i NASA w celu zbadania składu dymu. Badacze chcieli lepiej zrozumieć jego wpływ na jakość powietrza i klimat.

David Peterson siedział w kokpicie NASA DC-8. – Widoki były absolutnie oszałamiające – powiedział. – Istnieje bardzo niewiele zdjęć dużych pyrocumulonimbusów, szczególnie zrobionych z powietrza – dodał.

Chmury powstałe z pożaru (NASA Earth Observatory)

Powyższe zdjęcie powstało o godzinie 20. Widać na nim zachodzące słońce prześwitujące przez gęsty dym. Jego cząsteczki, które odbijają światło, sprawiają, że Słońce wydaje się pomarańczowe.

 

Badanie chmur

Jak wyjaśnił Peterson, lot był najbardziej szczegółowym badaniem tego rodzaju chmur w historii. Dodatkowo drugi samolot badawczy przeleciał nad pióropuszem dymu kilka godzin wcześniej, a na ziemi pomiary wykonywały mobilne laboratoria.

– Pyrocumulonimbusy są jak duże kominy transportujące spore ilości dymu do niższej stratosfery – wyjaśnił Peterson.

Wiadomo już, że kiedy dym dotrze do stratosfery, rozprzestrzenia się i utrzymuje się wysoko przez dłuższy czas – miesiące lub nawet lata – niż dym, który pozostaje w dolnej troposferze.

Pożar, dzięki któremu te badania były możliwe, wybuchł o poranku 2 sierpnia na obszarze nazywanym Williams Flats na wschodzie stanu Waszyngton. Wywołany został uderzeniem pioruna. Poniższe zdjęcie satelitarne powstało 7 sierpnia.

Zdjęcie satelitarne pożaru w stanie Waszyngton (NASA Earth Observatory)

 

 

 

Źródło: earthobservatory.nasa.gov
0 0 votes
Article Rating