Plama słoneczna o numerze 2665, która znajduje się na zachodniej części tarczy słonecznej, w nocy 14 lipca wygenerowała silny rozbłysk klasy M2.4.

Plama wygenerowała bardzo długi rozbłysk klasy M2.4 i wyrzut plazmy (CME). Szczyt rozbłysku wystąpił o godzinie 2:09 UTC, w pozycji 33 stopni długości zachodniej, kilka stopni nad równikiem.

Na zachodniej części tarczy Słońca znajdują się dwie silne strefy magnetyczne, pierwsza zaczyna się w okolicach 25 stopnia, a druga około 50 stopnia. Całkiem możliwe, że aktywność plam 2665 i 2666 gwałtownie wzrośnie między nocą z soboty na niedzielę, a godzinami wieczornymi w niedzielę, 16 lipca. Może wystąpić kolejny rozbłysk klasy M.

 

Nastąpił również duży skok gęstości protonów, wyrzuconych podczas rozbłysku.

Materiały z satelity SDO udostępnione są tylko do godziny 2-giej UTC. Spora ilość plazmy poleciała w naszym kierunku, widać to na zdjęciach z satelity SOHO.


W niedzielę szykujmy się na burzę geomagnetyczną.

 

 

Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec aktywności plamy 2665, która wkrótce wejdzie w kolejną strefę aktywności magnetycznej.

W niedzielę, 9 lipca napisałem:

Plama dopiero zaczęła wchodzić w strefę silną magnetycznie, więc jeszcze może wygenerować rozbłyski. Strefa jest dość krótka, więc plama wkrótce powinna trochę zmniejszyć na jakiś czas aktywność, a kolejny wzrost może nastąpić, gdy plama znajdzie się około 20 stopni na zachód, czyli w okolicach środy i czwartku.

Słońce – Z plamy 2665 nastąpił silny rozbłysk klasy M1.3

Przypominam o zbiórce, która w tym miesiącu bardzo wolno posuwa się do przodu. Jeśli przez 3 miesiące testowania tej metody utrzymania serwisu nie uzbieramy wystarczającej kwoty, serwis zostanie zamknięty i już nikt mnie nie przekona, żeby kontynuować – lipiec jest już drugim miesiącem. Nie doprowadźcie też do sytuacji, żeby konieczne było blokowanie dostępu do informacji, gdyż chciałbym tego uniknąć.

 

Źródło: LosyZiemi.pl

 


 

0 0 votes
Article Rating