Co najmniej 23 osoby zginęły, a 22 zostały ranne w wybuchu w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou w północnych Chinach, około 150 km na północny zachód od Pekinu. Eksplozja spowodowała silny pożar okolicznych obiektów – poinformowały agencje, powołując się na lokalne władze.

W pożarze spłonęło około 50 samochodów ciężarowych. „Cały czas przeszukiwany jest teren i prowadzona jest akcja ratownicza” – poinformowały lokalne władze w komunikacie. Podkreślono, że ranne osoby już zostały przewiezione do szpitala, a pożar został ugaszony.

Do podobnej tragedii doszło w chińskim mieście Tiencin w 2015. W eksplozji magazynu z chemikaliami zginęło wtedy 165 osób. W raporcie rządowym stwierdzono, że przyczyną wybuchu były nieodpowiednio lub nielegalnie składowane materiały niebezpieczne.

Chińskie władze zapowiedziały poprawę standardów przemysłowych, ale zdaniem ekologów w kraju wciąż nie ma odpowiedniego nadzoru i procedur przetrzymywania chemikaliów.

Zhangjiakou jest miastem, w którym ma odbywać się cześć konkurencji podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie.


Źródło: PAP,Reuters, tvn24, https://www.channelnewsasia.com/news/world/chain-reaction-of-blasts-kills-23-in-china-s-latest-industrial-accident-10975494
0 0 votes
Article Rating