Jeżeli w przyszłości dojdzie do skutku misja kolonizacji Marsa, to właśnie taki widok z okien swoich domów będą oglądać pierwsi osadnicy na Czerwonej Planecie. Ziemię jaśniejącą o zmierzchu na marsjańskim niebie sfotografował łazik Curiosity. Gdybyśmy mogli znaleźć się na jego miejscu, gołym okiem dostrzeglibyśmy również towarzyszący jej jasny punkcik Księżyca.

Ziemia i Księżyc na sfotografowane przez łazik Curiosity z powierzchni Marsa

Widoczna z Ziemi nad horyzontem krótko po zachodzie słońca Wenus została nazwana Gwiazdą Wieczorną. Obserwator przebywający na Marsie podobnie mógłby określić Ziemię. Z powierzchni Czerwonej Planety ma ona postać najjaśniejszego punktu na ciemniejącym po zmierzchu niebie.

Ziemia widziana z powierzchni Marsa

Księżyc też widać

Naszą planetę z tej perspektywy sfotografował badający Marsa łazik Curiosity. Zdjęcie powstało 80 minut po zachodzie słońca 529 dnia jego pobytu na tej planecie, czyli 31 stycznia. Specjaliści z NASA poddali je pewnej obróbce, żeby usunąć efekty promieniowania kosmicznego.

Przygotowali też wersję ukazującą na lekkim powiększeniu znajdujący się nieco poniżej Ziemi jasny punkt Księżyca. Przekonują też, że człowiek, który znalazłby się na powierzchni Marsa, mógłby gołym okiem obserwować zarówno Ziemię, jak i jej satelitę.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating