Satelita GRACE Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA dosłał na Ziemię najnowsze dane, z których wynika, że wiele największych zbiorników wody gruntowej ma coraz mniejsze zapasy wody.

Trendy dla 37 największych światowych podziemnych warstw wodonośnych

Trendy dla 37 największych światowych podziemnych warstw wodonośnych

Jak się szacuje, na całym świecie około 2 miliardów ludzi korzysta z zasobów wód podziemnych warstw wodonośnych, co stanowi dla nich główne źródło słodkiej wody. Wody gruntowe są także wykorzystywane dla celów rolniczych, zwłaszcza w okresach suszy.

 

Ziemia coraz bardziej sucha

Satelita GRACE mierzy wodę pod powierzchnią ziemi za pomocą siły grawitacji. Maszyna przeanalizowała całą planetę, żeby odnaleźć miejsca, gdzie wody w podziemnych warstwach skalnych jest jak na lekarstwo.

Z glebowych rezerwuarów wody szybciej ubywa wody, niż jest do nich dostarczane. Skutek? Ziemia staje się coraz bardziej sucha. Według naukowców najnowsze dane powinny dać do myślenia władzom regionów, w których wody się nadużywa.

Woda gruntowa jest szybko wyczerpywana na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Centralnej Azji. W Kalifornii, w rejonach dotkniętych suszą, również notuje się nadużywanie wód gruntowych.

Lepsza sytuacja panuje w słabo zaludnionych i bardzo wilgotnych rejonach Amazonii i Wielkich Równinach USA, gdzie uprawy głównie wykorzystują wodę deszczową.

 

Potrzebna dla rolnictwa

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine nie są w stanie jednak podać ile dokładnie wody ubyło z globalnych zasobów wód podziemnych. Niemniej jednak obawiają się, że problem ten spowoduje zwiększenie ilości konfliktów na świecie.

 

Źródło: NASA, npr.org, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating