Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi, które w sobotę wieczorem nawiedziło Haiti (0:11 UTC w niedzielę) – poinformowały władze tego państwa.

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) trzęsienie miało magnitudę 5.9.

Epicentrum znajdowało się w odległości 19 kilometrów na północny zachód od Port-de-Paix. Hipocentrum odnotowano natomiast na głębokości 11,7 kilometra.

Zniszczenia

W celu koordynowania działań uruchomiono jednostkę ds. kryzysowych – poinformował na Twitterze premier Haiti Jean-Henry Ceant.

Prezydent Jovenel Moise zaapelował na Twitterze do ludności, aby zachowała spokój. Dodał, że „system zarządzania ryzykiem i regionalne dyrekcje obrony cywilnej są w gotowości, aby pomóc mieszkańcom dotkniętych obszarów”.

Najbardziej ucierpiały miasta: Port-de-Paix, Gros-Morne, Chansolme i wyspa Tortuga. Zniszczonych zostało wiele domów. Wstrząs zniszczył fasadę kościoła w Plaisance, a dom obok się zawalił – poinformował na Twitterze Frantz Duval, dziennikarz z Le Nouvelliste.

Ofiary śmiertelne

Jak przekazał szef policji z północnego zachodu, Jackson Hilaire, siedem osób zginęło w mieście Port-de-Paix, położonym blisko epicentrum. Ponad sto osób zostało rannych. Natomiast minister spraw wewnętrznych Reynaldo Brunet dodał, że cztery osoby zginęły na południu miasta Gros-Morne.

Obrona cywilna kraju podała w komunikacie, że „ranni, w większości przypadków z lekkimi obrażeniami, są przyjmowani do szpitali; u niektórych w wyniku trzęsienia ziemi pojawiły się objawy paniki”.

Kolejny raz

Haiti z trudem pokonuje jeszcze problemy wynikające z ogromnych spustoszeń, jakie w 2010 r. spowodowało trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Dotknęło ono głównie stolicę kraju, Port-au-Prince i okolice, zabijając co najmniej 316 tys. ludzi i pozbawiając dachu nad głową 1,3 mln osób.

Trzęsienie przed ośmiu laty zostało spowodowane naprężeniem powstającym w skorupie ziemi. Doszło do kolizji przemieszczających się płyty karaibskiej, poruszającej się na wschód i płyty północnoamerykańskiej, poruszającej się na zachód.

Haiti leży na mikropłycie Gonave, która wytworzyła się w strefie kolizji. Wyspę przecinają dwa uskoki tektoniczne. Uskoki te oddzielają Haiti od płyty karaibskiej i północnoamerykańskiej.


 

Słońce – Wkrótce dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi

 

Źródło: Reuters, USGS, PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating