Trzęsienie ziemi o sile 5.9 uderzyło w czwartek 16 kwietnia w pobliżu granicy Birmy z Indiami, podało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), wstrząsając budynkami w Birmie i powodując niewielkie szkody.

Nie było bezpośrednich doniesień o poważnych uszkodzeniach lub stratach spowodowanych trzęsieniem ziemi o 11:45 UTC, które według EMSC miało epicentrum około 40 km na wschód od Falam i 170 km na południowy wschód od Aizawl w Indiach, hipocentrum wystąpiło 10 km pod powierzchnią.

Shing Mang, mieszkaniec miasta Hakha, około 66 km od Falam, powiedział, że drżenie strąciło beczki z dachu domu sąsiada i uszkodziło kilka telewizorów.
„To było dość potężne” – powiedział przez telefon. „Mój brat, który siedział w swoim domu, spadł z łóżka.”

Jak podają media, drżenie było odczuwalne także w Ćittagong i Dhaka w Bangladeszu.

Trzęsienie ziemi w Hondurasie

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.0 wystąpiło u wybrzeży Hondurasu w czwartek 16 kwietnia, podało amerykańskie USGS. Nie było bezpośrednich doniesień o zniszczeniach lub ofiarach śmiertelnych. Płytkie trzęsienie zostało zarejestrowane około 150 kilometrów na północ od wybrzeża Hondurasu o 2:04 rano czasu lokalnego (8:04 UTC). Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku stwierdziło, że „nie ma znaczącego zagrożenia” tsunami.

Wstrząsy w USA

15 i 16 kwietnia ziemia znów zatrzęsła się w Utah, tym razem słabiej, o magnitudzie 4.2 w skali Richtera.
W środę o 2:56 UTC, w czwartek o 13:41 UTC. W obu przypadkach były to głębokości 9.5-10 km.

Przypominam o oddziaływaniach, jakie występowały.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 14-17 kwietnia

 

Źródło: Reuters, timesofindia.indiatimes.com, USGS, EMSC
0 0 votes
Article Rating