Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna podała, że mijająca zima 2014/2015 była najcieplejsza w historii pomiarów meteorologicznych na całym świecie.

Zima 2014-2015 była najcieplejszą w historii pomiarów meteorologicznych na całym świecie

Od grudnia do lutego (zima meteorologiczna rozpoczyna się 1 grudnia, a kończy 28/29 lutego) temperatura była o 1,42 st. wyższa od średniej dla tego okresu w 20. wieku na całym świecie nad lądem i nad oceanem. Poprzedni rekord, który padł zimą 2007 roku, został pobity o 0,05 st. C. Jest to najcieplejsza zima w historii, czyli od 1880 roku, kiedy to dane meteorologiczne zaczęły być archiwizowane.

Indywidualne rekordy

Poza najcieplejszą zimą w historii, pobite zostały indywidualne miesięczne rekordy. Ten grudzień był najcieplejszym grudniem w historii. Styczeń 2015 był drugim najcieplejszym styczniem od 1880 roku, podobnie jak i luty 2015.

Choć we wschodnich regionach Ameryki Północnej panowała niska temperatura, to w Europie, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz w Azji wartości były dużo wyższe niż średnie. Rekordy odnotowane był w zachodniej części Ameryki Północnej, na środkowej Syberii oraz we wschodniej Mongolii.

 

Rekord padł na półkuli południowej

Na południowej półkuli również odnotowano wyższe wartości niż średnia temperatura w tym okresie, który na tych obszarach jest latem. Okres grudzień-luty był czwartą najcieplejszą porą roku na półkuli południowej na wszystkich obszarach lądowych i morskich. W Australii odnotowano najcieplejsze lato w historii.

0 0 votes
Article Rating