Jak ktoś ma pecha, to podsłucha go nawet głośnik jego laptopa. Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer Szewie przestrzegają przed złośliwym oprogramowaniem, które może szpiegować nawet bardzo ostrożnych użytkowników elektroniki. Nie wystarczy zakleić kamerę i mikrofon, hackerzy mogą bowiem wykorzystać głośniki, czy słuchawki, które przynajmniej do tej pory wydawały się bezpieczne.

Fakt, że słuchawki, czy głośniki są w gruncie rzeczy zbudowane na tej samej zasadzie, co mikrofon, a port audio w komputerach PC może być przeprogramowany z wyjścia na wejście sprawia, że nasz komputer ma słabość, którą hakerzy mogą łatwo wykorzystać – mówi prof. Yuval Elovici, szef BGU Cyber Security Research Center (CSRC).

Jego grupa wyjaśniła w jaki sposób powszechnie przez nas używane urządzenia mogą zostać wykorzystane przeciwko nam i pokazała program SPEAKE(a)R, który może to zrobić. Za jego sprawą niewinne słuchawki mogą zamienić się w parę czułych mikrofonów tak, że użytkownik niczego nie będzie podejrzewał.

Z jakichś powodów ludzie tacy, jak szef Facebooka Mark Zuckerberg zaklejają mikrofony i kamery w swoich laptopach – dodaje Mordechai Guri, szef ośrodka badań i rozwoju przy CSRC – O ile jednak można zakleić mikrofon, trudno oklejać głośniki czy słuchawki. 

Współczesne karty audio umożliwiają przeprogramowanie wyjść słuchawkowych w wejścia mikrofonowe. Badacze z CSRC pokazali, że popularne słuchawki mogą w takich warunkach stać się przyzwoitym zestawem mikrofonów i zmienić laptop czy zwykły komputer w urządzenie do podsłuchu. Wykazaliśmy, że takie słuchawki zapewniają zapis czytelnego audio nawet z odległości kilku metrów – mówi dr Yosef Solewicz, akustyk z BGU CSRC.

Co z tym zrobić? Można wyłączyć cały tor audio, ale to dość niepraktyczne. Można wyposażyć komputer w oprogramowanie, które będzie alarmować o próbach takiej ingerencji. Można pilnować, by nieużywane słuchawki były zawsze odłączone. Co jednak zrobić z wbudowanym głośnikiem? Najbezpieczniej chyba… zakleić sobie usta.

 

Redakcja LZ:

Można też włączyć muzykę, co uniemożliwi przestawienie wyjścia na wejście w karcie dźwiękowej lub wygenerować ciągły cichy sygnał modulowany na tych głośnikach.
Oprócz tego głośniki ze wzmacniaczem nie mają możliwości przeniesienia sygnału do karty lub inaczej mówiąc, wzmacniacz na drodze między kartą, a głośnikami uniemożliwia taki podsłuch.

Źródło: News.com, rmf24.pl
0 0 votes
Article Rating