Żołądki dinozaurów i dowody na to, co stanowiło ich dietę, rzadko są zachowane. Inaczej było w przypadku szczątków nodozaura. Błotnisty grobowiec tak dobrze pokrył i zakonserwował pozostałości zwierzęcia, że zachowała się nawet zawartość żołądka.

Szkielet nadozaura, który znajduje się w muzeum Royal Tyrrell Museum of Palaeontology w Kanadzie (CC BY-SA 4.0/Wikipedia)

Szczegóły diety nodozaura zostały opublikowane we wtorek w czasopiśmie „Royal Society Open Science”, a autorami badań są: Caleb Brown, David Greenwood, Jessica Kalyniuk, Dennis Braman, Donald Henderson, Cathy Greenwood i James Basinger.

 

Najlepiej zachowany żołądek dinozaura

Nodozaur, znany jako Borealopelta markmitchelli, został znaleziony w 2011 roku podczas prac górniczych na północ od miejscowości Fort McMurray w kanadyjskiej prowincji Alberta. Od 2017 roku jego szczątki można oglądać w pobliskim Royal Tyrrell Museum of Palaeontology.

„Znalezienie rzeczywiście zachowanej zawartości żołądka dinozaura jest niezwykle rzadkie, a żołądek odzyskany ze zmumifikowanego nodozaura przez zespół z muzeum jest zdecydowanie najlepiej zachowanym żołądkiem dinozaura, jaki kiedykolwiek został znaleziony” – napisał w oświadczeniu Jim Basinger, współautor badań i geolog z Uniwersytetu Saskatchewan.

Rekonstrukcja Borealopelta markmitchelli z okresu kredy (Royal Tyrrell Museum of Palaeontology. Ilustracja Juliusa Csotonyi)

Za życia, czyli jakieś 112-110 milionów lat temu, nodozaur ważył tonę i mierzył 5,5 metra. Należał do grupy roślinożernych dinozaurów ptasiomiednicznych – ankylozaurów. Jego dietę stanowiły głównie paprocie, które stanowiły dużą część zawartości jego żołądka. Szczegóły dotyczące roślin były tak dobrze zachowane, że można je było porównać z próbkami pobranymi z ich współczesnych odpowiedników.

„Kiedy ludzie zobaczą tę olśniewającą skamielinę i dowiedzą się, jaki był jego ostatni posiłek, to coś takiego niemal przywróci życie bestii” – podkreślił w oświadczeniu Basinger.

Schematyczny rysunek pokazujący położenie i wielkość żołądka nodozaura (Brown, Greenwood, Kalyniuk, Braman, Henderson, Greenwood, Basinger; Royal Society Open Science)

Skład ostatniego posiłku

Analiza ostatniego posiłku nodozaura pokazała, że był on wybredny. Badacze porównali zawartość jego żołądka z badaniami liści z tego samego okresu i regionu. Dinozaur ten w szczególności zjadał miękkie liście niektórych paproci, a także liście przypominających palmy sagowców oraz roślin iglastych.

Badacze znaleźli łącznie 48 mikroskopijnych skamieniałości pyłku i zarodników, w tym mchów, paproci, dwóch roślin kwitnących oraz 13 drzew iglastych.

– Brak skrzypów i rzadkość występowania sagowców oraz drzew iglastych jest zaskakująca, biorąc pod uwagę fakt, że były bardzo powszechne w tamtejszej florze – powiedział Caleb Brown, jeden z autorów badań. – Nawet w przypadku samych paproci wygląda na to, że nodozaur mógł mieć wyraźne preferencje dotyczące niektórych typów paproci, podczas gdy ignorował pozostałe – dodał.

Z analizy szczątków wynika, że dinozaur zmarł i został zasypany wkrótce po posiłku. Według naukowców prawdopodobnie nastąpiło to między późną wiosną a połową lata.

Skamieniałości roślin, które znaleziono w żołądku nodozaura (Brown, Greenwood, Kalyniuk, Braman, Henderson, Greenwood, Basinger; Royal Society Open Science)

Węgiel drzewny

Ponadto w żołądku dinozaura znaleziono węgiel drzewny, co zdaniem badaczy sugeruje, że „pasł” się na obszarze dotkniętym pożarem. Pożary lasów były powszechne w okresie kredy, od 100 do 145 milionów lat temu. A po nich paprocie kwitły nisko nad ziemią.

Przekrój żołądka nodozaura (Royal Tyrrell Museum of Palaeontology)

Znaleziono również gastrolity, czyli kamienie połykane przez niektóre współczesne ptaki i krokodyle, które wspomagają trawienie.

 

 

 

Źródło: CNN, Reuters

 

5 3 votes
Article Rating