Rosja 2005 – okolice Nowogrodu

Jezioro zniknęło z dnia na dzień, woda wpłynęła w pęknięcia ziemi

Prawie 400 km od Moskwy w pobliżu rzeki Oki znikło głębokie jezioro. Dwa tygodnie temu nad brzeg zbiornika wybrał się 74-letni Fiodor Dobriakow. Zamiast jeziora zobaczył tylko nieco lodu w miejscu, gdzie dotąd był brzeg jeziora. Dobriakow usłyszał stojąc nad brzegiem hałas, gdy spojrzał w stronę dźwięku zobaczył, jak reszta znajdującej się jeszcze w zbiorniku wody znika w otchłani w dnie jeziora. Siłą żywiołu byłą tak silna, że w otchłani znikały nawet przewracające się, stojące dotąd przy brzegu drzewa.
Głębokie na 10 m i długie na ćwierć kilometra jezioro znikło w bardzo krótkim czasie. Mieszkańcy małej wioski Bołotnikowo nie mogą uwierzyć, że miejsce, w którym kąpały się ich dzieci i gdzie jeździli na pikniki przestało istnieć. Zamiast jeziora znajduje się tam błotnista dziura w ziemi, która powoli zaczyna zarastać trawą. 

Informacje te potwierdza Dmitrij Zajcew z rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, który został przysłany na miejsce w celu zbadania sprawy. Jego zdaniem ryby i woda znikły w otworze w dnie. Oceniając po rozmiarze krateru wszystko musiało stać się w przeciągu najwyżej kilku godzin.

Chile – maj 2007 – jezioro polodowcowe (Bernardo O’Higgins Park)

Jezioro miało średnią wielkość i głębokość ponad 30 metrów

Trudno jest sobie wyobrazić 200 miliardów litrów wody. A wyobrazić sobie w jaki sposób taka ilość może zniknąć jest prawie niemożliwe.
Eksperci uważają, że cała „ucieczka” wielkich mas wody trwała około 12 godzin. Jakby tego było mało, nie jest to pierwsze takie zniknięcie w Chile.
Nie wiadomo co powoduje znikanie jezior. Uczeniu przypuszczają, że ma to związek z topniejącymi lodowcami, które zasilają jeziora. Trudno jest ustalić w jaki sposób taka potężna ilość wody może tak szybko zniknąć

 

 

Źródła:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4566355.stm
http://science.howstuffworks.com/environmental/earth/geophysics/disappearing-lake.htm

0 0 votes
Article Rating