Od wczoraj można zaobserwować trzęsienia ziemi na Tajwanie, w Australii, Nowej Zelandii i Argentynie. Już pomijając Japonię, gdyż tam takie zjawisko stało się „codziennością”.


Na poniższym zdjęciu widać rejon Tajwanu. Rok temu właśnie w kwietniu były tam wstrząsy 6.3 i 6.5 stopnia w skali Richtera.

Wczoraj na głębokości aż 131.9 km był silny wstrząs o magnitudzie 5.7, o godzinie 1:11 UTC

 

Następnie trzęsienie pojawiło się w Japonii, ale na wyspie, nie w oceanie (90 km od oceanu). Wstrząs był na głębokości 59,3 km, więc także dość głęboko. Magnituda wstrząsu 5.8, o godzinie 2:19

3 godziny 12 minut później, o godzinie 5:31 było trzęsienie ziemi w Australii, na lądzie – 27 km od oceanu (QUEENSLAND). Magnituda 5.2 stopnia, głębokość 10 km*

W Australii trzęsienia ziemi o takiej magnitudzie są rzadkością.
* USGS gdy nie może określić głębokości, podaje domyślną wartość 10 km

Następnie silny wstrząs pojawił się w Nowej Zelandii. O godzinie 5:49 UTC, na głębokości 9.2 km

 

Następnie jest 12-godzinna  „luka czasowa”, albo nie było trzęsień ziemi (w to wątpię), albo po prostu USGS nie dodał ich do bazy.

Kolejny wstrząs o magnitudzie 5.0 pojawił się 70 km od najgłębszego miejsca w oceanach, obok Głębi Challengera (Rów Mariański). Wstrząs ten był na głębokości 24.2 km o godzinie 17:30

Następnie w odstępie 30 minut pojawiły się 2 trzęsienia ziemi w Argentynie. Magnituda 5.3 stopnia, głębokość 569,6 ! km o godzinie 1:24 (niedziela), następny o magnitudzie 5.9 stopnia, na podobnej głębokości – 562,7 km o godzinie 1:58. Wstrząsy oddalone były od siebie o zaledwie 9 km.

Następnie Ziemia zatrzęsła się ponownie w Australii, tylko w innym miejscu i 220 km od samego kontynentu, od strony styku płyt kontynentalnych. Magnituda 5.2 stopnia, głębokość 13.3 km, o godzinie 18:41.

Ponownie występuje „luka czasowa”, można się jedynie domyśleć, że także są braki w bazie USGS.

 

Od kilku dni słońce znów jest bardzo niespokojne, następowały wybuchy jedne większe, inne mniejsze, a oprócz tego przez cały czas wyrzucane są ze stałą prędkością protony.

Prawdopodobieństwo dużego trzęsienia ziemi można ocenić na bardzo duże. Tak samo można ocenić prawdopodobieństwo dużego wybuchu koronalnego na słońcu.

Trzęsie się cały rejon „Pacyficznego Pierścienia Ognia”

 

wibi

 

0 0 votes
Article Rating