Żółty pancerz, żółta głowa i cała reszta ciała. Takiego żółwia zauważono ostatnio w Indiach. Jak tłumaczą eksperci, jego rzadki wygląd jest spowodowany albinizmem.

Żółtego żółwia dostrzegł rolnik w trakcie pracy na polu we wschodniej części kraju we wsi Sujanpur. Zdecydował zabrać się go do domu i wezwać służby, które będą potrafiły zająć się zwierzęciem.

Jak powiedział w rozmowie z telewizją CNN Siddhartha Pati ze Stowarzyszenia Ochrony Bioróżnorodności, nigdy nie widział tak wyglądającego żółwia.

Wyjaśnił, że jego kolor to efekt albinizmu, który charakteryzuje się całkowitym lub częściowym brakiem enzymu tyrozynazy. – Czasami dochodzi też do mutacji w sekwencji genetycznej lub występuje niedobór enzymu – powiedział.

– To pierwszy raz w tym stanie i drugi raz w Indiach, kiedy znaleziono żółwia albinosa – dodał Pati.

Popularny gatunek w południowej Azji

Gad, którego znaleziono, należy to gatunku żółwia o nazwie skrytonóg indyjski (Lissemys punctata). Oprócz Indii, popularny jest w Pakistanie, na Sri Lance, w Nepalu, Bangladeszu i Birmie. Żywi się żabami, ślimakami i roślinnością wodną. Ten konkretny był dorosły, prawdopodobnie miał od półtora do dwóch lat.

Żółw został wypuszczony na wolność w indyjskim mieście Balasore.

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating