W ostatnich dniach mieliśmy okazję zobaczyć zorzę polarną w całej Polsce. Ale oczywiście najbardziej spektakularnie wygląda ona z ziemskiej orbity. Oto najświeższe takie nagranie.

 

Wzrost aktywności słonecznej we wrześniu zaowocował miedzy innymi pojawieniem się zorzy polarnej, którą można oglądać gołym okiem także w naszym kraju.

Jednak najlepszy widok na to niezwykłe zjawisko mają astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nagranie, które zamieszczamy poniżej, opublikowane przez NASA, zostało zrealizowane 17 września w godzinach 18:22-18:45 czasu polskiego, i pokazuje fragment południowej części Oceanu Indyjskiego.

Zorza polarna ma kolor zielony i unosi się nad obszarami polarnymi wokół bieguna południowego. Zorzę można było podziwiać dzięki bardzo aktywnej plamie numer 1302, która jednak szybko zaczęła słabnąć.

Obecnie na powierzchni Słońca mamy pięć dużych kompleksów plam, każdy emituje wiatr słoneczny i zapewnia mieszkańców dalekiej północy w kolorowe spektakle. Na razie nie zapowiada się na ponowne ujrzenie zorzy w Polsce.

Trzeba jednak trzymać rękę na pulsie i obserwować na bieżąco wybuchy na Słońcu, ponieważ dzięki nim będzie można przewidzieć, kiedy zorze powrócą na polskie niebo.

Źródło: twojapogoda.pl
0 0 vote
Article Rating