Młody obywatel Arabii Saudyjskiej stracił ostatnią szansę na uniknięcie okrutnej egzekucji. Sąd oddalił apelację Ali Mohammeda al-Nimra, który został skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, które w królestwie Saudów polega na ścięciu, a następnie przywiązaniu zwłok do krzyża, aby tak zgniły. Zbrodnią Nimra było to, że w wieku 17 lat wziął udział w protestach przeciw monarchii.

Ali Mohammeda al-Nimra

Ali Mohammed został aresztowany w 2012 roku, niedługo po fali protestów, które przetoczyły się przez Arabię Saudyjską na fali arabskiej wiosny. Demonstrowali głównie szyici, czyli wyznawcy odłamu islamu, którzy są mniejszością w ortodoksyjnie sunnickim królestwie. Traktująca ich jako piątą kolumnę wrogiego Iranu (największe państwo szyickie na świecie) monarchia zareagowała brutalnymi represjami.

 

Egzekucja za demonstrowanie i „terroryzm”

Brytyjska organizacja Reprieve, walcząca przeciw karze śmierci i torturom, wiążę sprawę Ali Mohammeda z tym, że jest kuzynem Szejka Nimra al-Nimira. Ten 53-letni mężczyzna jest ważnym przywódcą duchowym saudyjskich szyitów i miał duży udział w fali stłumionych protestów. Jego również już skazano na śmierć przez ukrzyżowanie. Uznano go winnego między innymi „obrazy króla”, „naruszania jedności narodowej” i „przerywania modlitw”. Starszy mężczyzna ma zostać ścięty w najbliższym czasie. Wobec odrzucenia apelacji Ali Mohammeda jest możliwe, że on zostanie również niedługo ścięty. Jak podaje Reprieve, zgodnie z saudyjskimi zasadami władze nie muszą informować skazańca i rodziny zawczasu o egzekucji. Skazaniec miał w ogóle nie wiedzieć, że sąd rozpatruje jego apelację.

Przypadek młodego mężczyzny jest tym bardziej bulwersujący, że aresztowano go, gdy był jeszcze nieletni i bez formalnego nakazu. Brytyjczycy twierdzą, że Ali Mohammed był w więzieniu torturowany i w ten sposób wymuszono na nim przyznanie się do szeregu zarzutów, od takich oczywistych jak udział w nielegalnych demonstracjach przez terroryzm i napaść na funkcjonariuszy po te bardziej niecodzienne jak „instruowanie demonstrantów, jak udzielać pierwszej pomocy”. Co więcej, mężczyzna miał nie mieć ani razu możliwości skontaktować się ze swoim adwokatem, zobaczyć dowodów, a dokładne zarzuty poznał w połowie procesu.

 

Karząca ręka monarchii

Saudyjskie standardy „sprawiedliwości” są powszechnie krytykowane przez obrońców praw człowieka na świecie. Sędziowie w królestwie łatwo skazują na śmierć, w tym za przewinienia, które w Europie nawet nie byłyby karalne, jak np. krytyka władz czy religii. Nie jest jasne, ile egzekucji wykonuje się rocznie. Według Amnesty International w 2014 roku było ich 175, według władz 87. W tym roku oficjalnie wykonano już 79 wyroków ostatecznych. Standardową metodą egzekucji w Arabii Saudyjskiej jest publiczne ścięcie przy pomocy miecza.

 

Źródło: ibitimes.com, Reprieve, tvn24

Polecane:

Somalia - 750 tysięcy ludzi "bliskich śmierci głodowej", pomocy wymaga blisko 4 miliony
USA - Tornada zabiły co najmniej 9 osób w na terenie stanów Illinois i Missouri
Ford testuje technologię "Obstacle Avoidance", dzięki której auto samo ominie przeszkodę l...
Południowa Dakota, USA - Piorun uderzył w samochód łowcy burz podczas nagrywania [Video]
Afryka - Kłusownicy zabijają rocznie prawie 900 nosorożców, kilogramowy róg na czarnym rynku kosztuj...
USA - 120 samochodów zderzyło się na jednej z autostrad, przyczyną bardzo zła pogoda [Video]
Ekwador - Budzi się wulkan Tungurahua
USA - W ciągu tygodnia siły powietrzne straciły w wypadkach cztery maszyny, z tego dwa samoloty rozb...
Indonezja - Samolot transportowy lądował awaryjnie, przewoził na pokładzie 14 ton paliwa [Video]