Wyjątkowo szybko wzrasta temperatura na Arktyce, twierdzą klimatolodzy. W ciągu ostatnich 50 lat zrobiło się tam cieplej aż o 2 st. C. Tendencję przedstawia powyższa mapa.

Już w 1896 r. szwedzki uczony Svante Arrheniusa wysnuł hipotezę, że ​​zmiany w stężeniu dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze mogą zmienić temperaturę jej powierzchni. Sugerował, że szczególnie duże zmiany zajdą w wysokich szerokościach geograficznych. 

Jego hipoteza znalazła potwierdzenie. Klimatolodzy wyliczyli, że od połowy XX w. średnia temperatura powierzchni Ziemi wrosła o 0,6 st. C, ale ocieplenie nie rozłożyło się równomiernie. Temperatura na Arktyce wzrosła dwa razy szybciej niż na średnich szerokościach geograficznych. Ten region świata ocieplił się aż o 2 st. C.

Zjawisko doskonale opisuje powyższa mapa. Widzimy na niej jak ociepliły się (kolor czerwony) lub ochłodziły (kolor niebieski) różne regiony świata w latach 2000-2009 w  porównaniu z latami 1951 – 1980.

Ciepło na Arktyce pochodzi z tropików?

Czemu temperatura na Arktyce rośnie szybciej niż w pozostałych miejscach na Ziemi? Teorii jest wiele. Najpopularniejsza to ta, że w miarę wzrostu temperatury, kurczy się pokrywa lodowa Arktyki, przez co Ziemia absorbuje więcej promieni słonecznych, a więc i ciepła. Gdyby pokrywy lodowej nie ubywało, ciepło słoneczne obijane byłoby przez białą powierzchnię z powrotem w przestrzeń kosmiczną.

Inną teorię ma Anthony Del Genio, klimatolog NASA. Twierdzi, że to wina tropikalnych burz. Transportują one ciepło do wyższych poziomów atmosfery, a wiatr transportuje je w kierunku wyższych szerokości geograficznych. Obfitość burz daje niemal stały przepływ ciepła z tropików, i jest to proces, który tłumi ocieplenie w pobliżu równika i przyczynia się do wzmocnienia ocieplenia na Arktyce.

Źródło: earthobservatory.nasa.gov, tm

Polecane:

Promieniowanie rentgenowskie może zwiększać plony roślin
Nowo odkryta planetoida 2012 LZ1 zbliży się w nocy do Ziemi na 14 odległości Ziemia-Księżyc, ma pół ...
Wzrost poziomu mórz i oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ
Kostaryka - Po 148 latach budzi się wulkan Turrialba
Hawaje, USA - Lawa z wulkanu Kīlauea jest już zaledwie 100 metrów od zabudowań [Video]
Syberia, Rosja - U 20 osób z rodzin hodowców reniferów wykryto wąglika, zmarł już 12-letni chłopiec,...
Chiny wykupują osły z całego świata, z ich skóry produkują tradycyjny medykament o nazwie "ejia...
NASA i FEMA zorganizowali ćwiczenia na wypadek uderzenia w Ziemię asteroidy o średnicy 250 metrów
Ekwador - Odkryto szklaną żabę u której dzięki przezroczystej skórze dobrze widać bijące serce