Wyjątkowo szybko wzrasta temperatura na Arktyce, twierdzą klimatolodzy. W ciągu ostatnich 50 lat zrobiło się tam cieplej aż o 2 st. C. Tendencję przedstawia powyższa mapa.

Już w 1896 r. szwedzki uczony Svante Arrheniusa wysnuł hipotezę, że ​​zmiany w stężeniu dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze mogą zmienić temperaturę jej powierzchni. Sugerował, że szczególnie duże zmiany zajdą w wysokich szerokościach geograficznych. 

Jego hipoteza znalazła potwierdzenie. Klimatolodzy wyliczyli, że od połowy XX w. średnia temperatura powierzchni Ziemi wrosła o 0,6 st. C, ale ocieplenie nie rozłożyło się równomiernie. Temperatura na Arktyce wzrosła dwa razy szybciej niż na średnich szerokościach geograficznych. Ten region świata ocieplił się aż o 2 st. C.

Zjawisko doskonale opisuje powyższa mapa. Widzimy na niej jak ociepliły się (kolor czerwony) lub ochłodziły (kolor niebieski) różne regiony świata w latach 2000-2009 w  porównaniu z latami 1951 – 1980.

Ciepło na Arktyce pochodzi z tropików?

Czemu temperatura na Arktyce rośnie szybciej niż w pozostałych miejscach na Ziemi? Teorii jest wiele. Najpopularniejsza to ta, że w miarę wzrostu temperatury, kurczy się pokrywa lodowa Arktyki, przez co Ziemia absorbuje więcej promieni słonecznych, a więc i ciepła. Gdyby pokrywy lodowej nie ubywało, ciepło słoneczne obijane byłoby przez białą powierzchnię z powrotem w przestrzeń kosmiczną.

Inną teorię ma Anthony Del Genio, klimatolog NASA. Twierdzi, że to wina tropikalnych burz. Transportują one ciepło do wyższych poziomów atmosfery, a wiatr transportuje je w kierunku wyższych szerokości geograficznych. Obfitość burz daje niemal stały przepływ ciepła z tropików, i jest to proces, który tłumi ocieplenie w pobliżu równika i przyczynia się do wzmocnienia ocieplenia na Arktyce.

Źródło: earthobservatory.nasa.gov, tm

Polecane:

USA - Teksas w ogniu, spłonęło 300 domów, winna jest depresja tropikalna Lee
Szwecja - Deszcz zalewa południowo-centralną część kraju, nawet 113 l/m kw.
Co piąta gwiazda w naszej galaktyce podobna do naszego Słońca, posiada planetę podobną do Ziemi
W niedzielę Jowisz będzie wyjątkowo jasny, przez lornetkę będzie można zobaczyć księżyce planety
Życie na Ziemi powstało prawdopodobnie 4.1 miliarda lat temu, to znacznie wcześniej niż dotychczas s...
NASA - Teleskop Hubble'a sfotografował najbardziej oddaloną od Ziemi galaktykę
Flora bakteryjna jelit reaguje na zmiany temperatury otoczenia
Japonia - Niezwykły przypadek, nastolatce wycięto guz, który okazał się potworniakiem dojrzałym z do...
Madagaskar - Z powodu cyklonu Enawo setki tysięcy ludzi zostały bez dachu nad głową, co najmniej 50 ...