Australia zaprzestała wydawania wiz imigracyjnych i humanitarnych dla osób z państw Afryki Zachodniej, zmagających się z epidemią eboli. Władze w Canberze argumentują, że chcą w ten sposób ochronić kraj przed wirusem.

Australia ebola

W Australii do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia ebolą, jednak służby medyczne kilka razy zostały postawione w stan gotowości. W poniedziałek pojawiły się wyniki badań 18-latki z Afryki Zachodniej, którą podejrzewano o zarażenie wirusem. Testy na jego obecność pokazały jednak wynik negatywny.

 

Daleko idąca prewencja

Pomimo tego minister ds. imigracji i ochrony granic Scott Morrison oznajmił w poniedziałek przed parlamentem, że rząd podjął decyzję o czasowym zawieszeniu programu imigracyjnego i pomocowego dla państw dotkniętych epidemią eboli. – W związku z tym Australia nie będzie przyznawać wiz dla osób przyjeżdżających z Afryki Zachodniej – podkreślił Morrison.

Dodatkowo poinformował, że wszystkie wizy tymczasowe zostały anulowane, a posiadacze uprawnień stałych, którzy jeszcze nie przekroczyli granic Australii, będą musieli poddać się 21-dniowej kwarantannie.

Do tej pory Australia przeznaczyła na pomoc dla państw poszkodowanych epidemią prawie 16 mln dolarów. Jednocześnie niektóre grupy medyczne skrytykowały władze tego kraju za niewysłanie zespołów lekarskich do walki z wirusem w Afryce Zachodniej.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od wybuchu obecnej epidemii w marcu wirusem ebola zaraziło się ponad 10 tys. osób, z których blisko połowa zmarła.

Polecane:

Fukushima, Japonia - Rośnie namiot nad zniszczonym reaktorem
Japonia - Skutki trzęsienia ziemi sprzed roku miały wpływ na całą planetę
Chiny - Rzeka Jangcy przenosi znacznie więcej osadu niż wcześniej, prawdopodobnie winna jest ogromna...
Polska - IMGW zabroniło rozpowszechniać swoje dane, chociaż finansowani są z pieniędzy podatników
Filipiny - Ewakuowano 24 tysiące osób, zbliża się supertajfun Maysak, wiatr wieje z prędkością 160 k...
W trzech krajach zatwierdzono do użytku pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko gorączce denga
NASA - Naukowcy odkryli nowy księżyc w Pasie Kuipera, okrąża on Makemake, planetę karłowatą
Bergamo, Włochy - Samolot transportowy "zaparkował" na drodze
Islandia - Pojawiły się silne wstrząsy sejsmiczne w okolicach elektrowni geotermalnej, aktywność sej...