Wazę, która najpewniej zawiera najstarsze chińskie wino, wydobyto z grobowca arystokraty z okresu zachodniej dynastii Zhou w prowincji Shaanxi. Według naukowców jest to prawdopodobnie legendarne wino „Qiti”, pite podczas państwowych i religijnych ceremonii. Ma ok. 3000 lat.

Opisywane jest ono w literaturze jako sławny napój, któremu nazwę nadał piąty cesarz zachodniej dynastii Zhou, panującej w latach 1046-771 p.n.e., na cześć swojej ukochanej córki księżniczki Qi.

Upadnie „śródziemnomorski mit”?

Według dawnych przekazów wino robione było z winogron i miało intensywną barwę czerwoną. Naukowcy nie otworzyli jeszcze wazy znalezionej w północno-środkowej części Chin i nie wydali ostatecznej opinii odnośnie jej zawartości – podała w piątek agencja Xinhua.

Zdaniem szefa Instytutu Badań Starożytnych Donga Changminga odkrycie jest dowodem na rodzime pochodzenie wina i zaprzecza teorii, jakoby napój ten był zapożyczeniem z kultury śródziemnomorskiej.

Szef wykopalisk Liu Jun powiedział, że zespół archeologów odkrył również towarzyszący ceremonii picia wina przedmiot z inskrypcją polecającą picie z umiarem.

Wino było symbolem korupcji, jakiej dopuszczali się urzędnicy cesarscy poprzedniej dynastii Shang. Wino było ich ulubionym i spożywanym w nadmiarze napojem – dodał Liu.

Starożytny alkohol nie jest pierwszym, który odkryto w Chinach. Według BBC w 2004 r. amerykańscy naukowcy odkryli w chińskich naczyniach ceramicznych ślady napoju alkoholowego wykonanego z ryżu, miodu i owoców, które mogą mieć nawet 9000 lat.

Jedne z najstarszych na świecie dowody warzenia piwa i produkcji wina znaleziono w Iranie. Pochodzą one sprzed 7400 lat.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

USA - Nawałnice i gradobicie, 12 osób nie żyje, ponad 3 mln bez prądu
Norwegia - W Rjukan zamontowano nowoczesny system luster, miasto miało zbyt mało promieni słonecznyc...
Pomalowanie domu specjalną farbą opartą o tlenek żelaza i magnez, skutecznie łagodzi fale radiowe
Rosja - Na Syberii odkryto gigantyczny wirus sprzed 30 tysięcy lat, francuscy naukowcy w laboratoriu...
NASA - 31 października minie nas w odległości zaledwie 480 tys. km sporych rozmiarów asteroida 2015 ...
Włochy - Z powodu długotrwałych opadów, 7 milionów osób zagrożonych jest powodziami i osuwiskami
Degenfeld, Niemcy - Samolot zawisł na drzewie
Polska - Ciekawy eksperyment pokazał powszechność zjawiska drapieżnych czasopism i pracowników nauko...
Kolejny huragan sunie nad Karaiby, Jose został zaklasyfikowany jako żywioł czwartej kategorii, wiatr...