Śledząc fale z rozgłośni radiowych odbijające się od obiektów krążących wokół Ziemi można będzie monitorować ruch tych obiektów – zakłada nowy projekt naukowców z australijskiej uczelni Curtin University of Technology. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA).

Jak dotąd, naukowcom udało się śledzić fale radiowe wyemitowane przez nadajniki FM, zlokalizowane w Perth i Geraldton (Australia Zachodnia). Fala ta odbiła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a następnie przeszła nad Australią Zachodnią, gdzie zlokalizowany jest radioteleskop Murchison Widefield Array, który odebrał odbite sygnały.„Potrafimy wykryć kosmiczne śmieci”

A w jaki sposób będzie się w przyszłości odbywało wykrywanie kosmicznych śmieci? MWA będzie przysłuchiwał się sygnałom radiowym generowanym przez popularne stacje radiowe – wyjaśnił prof. Steven Tingay, z Curtin University.

– Pokazaliśmy, że potrafimy wykryć jednocześnie około 10 fragmentów śmieci kosmicznych. Oznacza to, że w przyszłości będziemy potrafili monitorować lokalizację znacznej ich części – kontynuował naukowiec.

System znacznie obniży ryzyko kolizji

Wydarzenia z przeszłości wskazują na to, że przewidywanie toru ruchu kosmicznych odpadków obniża ryzyko kolizji tych śmieci z drogim sprzętem wysyłanym w Kosmos, na przykład z satelitami komunikacyjnymi.

– System ostrzegania przed śmieciami kosmicznymi może ochronić warte miliardy dolarów obiekty wysłane w przestrzeń kosmiczną. Może również pomóc w zapobieganiu kolizji, których skutkiem byłoby powstawanie jeszcze większej ilości odpadów. Dzięki systemowi uda sie zapobiec sytuacjom podobnym do tej z 2009 roku (kiedy to doszło do kolizji między działającym amerykańskim satelitą Iridium 33 i nieczynnym rosyjskim wojskowym satelitą Kosmos 2251- red.) – wyjaśnił prof. Tingay.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badanie zrewolucjonizuje astronomię i wzmocni bezpieczeństwo sprzętu wysyłanego w przestrzeń kosmiczną.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Erupcja wulkanu Kizimen na Kamczatce [Video]
Słońce wyrzuciło kulę ognia wielkości Ziemi
Orkan dotarł do Danii, prędkość wiatru w Niemczech przekraczała w porywach 170 km/h, dziesiątki tysi...
Wisconsin, USA - W kraterze uderzeniowym naukowcy znaleźli niezwykle rzadką odmianę krzemianu cyrkon...
Tonga - Silna erupcja podwodnego wulkanu Tonga-Hunga Ha'apai, słup dymu i popiołu poleciał na 4.5 km...
Peru - Na skutek ulewnych deszczy wystąpiły powodzie i osuwiska błotne, zginęło co najmniej 9 osób
ESA - Film z lądowania próbnika Philae na komecie 67P/Churiumov-Gerasimenko
Meksyk - Zapalił się autobus po wypadku z samochodem osobowym, żywcem spłonęły 24 osoby, głównie stu...
Francja - Z powodu wichury "Zeus" dwie osoby zginęły, 600 tysięcy gospodarstw domowych zos...