Śledząc fale z rozgłośni radiowych odbijające się od obiektów krążących wokół Ziemi można będzie monitorować ruch tych obiektów – zakłada nowy projekt naukowców z australijskiej uczelni Curtin University of Technology. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA).

Jak dotąd, naukowcom udało się śledzić fale radiowe wyemitowane przez nadajniki FM, zlokalizowane w Perth i Geraldton (Australia Zachodnia). Fala ta odbiła się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a następnie przeszła nad Australią Zachodnią, gdzie zlokalizowany jest radioteleskop Murchison Widefield Array, który odebrał odbite sygnały.„Potrafimy wykryć kosmiczne śmieci”

A w jaki sposób będzie się w przyszłości odbywało wykrywanie kosmicznych śmieci? MWA będzie przysłuchiwał się sygnałom radiowym generowanym przez popularne stacje radiowe – wyjaśnił prof. Steven Tingay, z Curtin University.

– Pokazaliśmy, że potrafimy wykryć jednocześnie około 10 fragmentów śmieci kosmicznych. Oznacza to, że w przyszłości będziemy potrafili monitorować lokalizację znacznej ich części – kontynuował naukowiec.

System znacznie obniży ryzyko kolizji

Wydarzenia z przeszłości wskazują na to, że przewidywanie toru ruchu kosmicznych odpadków obniża ryzyko kolizji tych śmieci z drogim sprzętem wysyłanym w Kosmos, na przykład z satelitami komunikacyjnymi.

– System ostrzegania przed śmieciami kosmicznymi może ochronić warte miliardy dolarów obiekty wysłane w przestrzeń kosmiczną. Może również pomóc w zapobieganiu kolizji, których skutkiem byłoby powstawanie jeszcze większej ilości odpadów. Dzięki systemowi uda sie zapobiec sytuacjom podobnym do tej z 2009 roku (kiedy to doszło do kolizji między działającym amerykańskim satelitą Iridium 33 i nieczynnym rosyjskim wojskowym satelitą Kosmos 2251- red.) – wyjaśnił prof. Tingay.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badanie zrewolucjonizuje astronomię i wzmocni bezpieczeństwo sprzętu wysyłanego w przestrzeń kosmiczną.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Fukushima - Potwierdza się najgorszy scenariusz, rdzenie trzech reaktorów całkowicie stopione
Indie - Niezwykłe znalezisko w indyjskiej świątyni, posąg i klejnoty warte 22 miliardy dolarów
ONZ - Topnieje wieczna zmarzlina, zawiera metan i dwukrotnie więcej węgla niż ziemska atmosfera
Intensywne opady deszczu doprowadziły do wzrostu zagrożenia powodziowego w Czechach, na Słowacji, w ...
Słońce - Wystąpił silny rozbłysk klasy X1.0 z zachodzących już plam 1893
Selsey, UK - Ogromna ilość małych rekinów na południowym wschodzie Anglii
Illinois, USA - Superkomórka burzowa [Video]
Australia - Ogromne straty po powodzi, tysiące ludzi bez prądu, drogi nieprzejezdne, w niektórych mi...
Przez wiele lat nie pozbędziemy się groźnych dziur w procesorach, które niedawno zostały odkryte