Profesor Hagai Netzer z Uniwersytetu Tel Awiwu rozwinął metodę która używa czarnych dziur do pomiaru odległości rzędu miliardów lat świetlnych z wysokim stopniem dokładności. Zdolność mierzenia takich dystansów pozwoli naukowcom spojrzeć głębiej w przeszłość kosmosu niż dotychczas.

Głębokie Pole Hubble’a.

Kilka lat temu badacze wykazali iż wszechświat rozszerza się o wiele szybciej niż wcześniej przypuszczano. Mierzenie tego przyspieszenia na znacznie większych dystansach jest niezwykle trudne i związane z nie lada wyzwaniem.

Teraz Profesor Netzer razem z  Jian-Min Wang, Pu Du i Chen Hu z instytutu Fizyki Wysokich Energii rozwinęli metodę która potencjalnie pozwoliłaby mierzyć odległości rzędu miliardów lat świetlnych. Metoda używa niektórych rodzajów aktywnych czarnych dziur które leżą w centrum większości galaktyk. Zdolność pomiaru odległych zakątków Wszechświata pozwoli zbadać jego przyspieszenie w ów zakątkach.

System pomiaru uwzględnia promieniowanie emitowane z materiału otaczającego czarne dziury. Wraz z tym jak materiał jest ściągany ku czarnej dziurze w skutek tarcia jest podgrzewany do niezwykle wysokich temperatur co skutkuję emitowaniem wysokiej dawki promieniowania. Z tego powodu jesteśmy w stanie dostrzec ten fenomen z odległych rejonów kosmosu wyjaśnia Profesor  Netzer.

Opracowywanie takich metod pozwoli nam  potencjalnie rozwikłać jedną z największych zagadek kosmologii która jest „Ciemna Energia” to właśnie tajemnicza „siła anty-grawitacyjna” która powoduje iż gdziekolwiek popatrzymy każda z galaktyk oddala się od nas a im dalej się one znajdują tym prędkość tego oddalania wzrasta. Jest wiele teorii które sugerują pochodzenie tego zjawiska ale żadna z nich  nie daję satysfakcjonującej odpowiedzi lub prowadzi do kolejnych pytań.

 

Źródło: http://phys.org

Polecane:

Japonia powiększa strefę zamkniętą wokół elektrowni atomowej Fukushima I
Panama - Trzęsienia ziemi o magnitudzie 6.4 i 6.2 wystąpiły pod dnem oceanu 370 km od wybrzeża
Argentyna - Ogromne obszary rolniczych terenów środkowej części kraju znalazły się pod wodą
Tajwan - Przez silny tajfun Soulik 500 tysięcy osób pozbawionych zostało energii elektrycznej, jedna...
Nowa interpretacja tekstu znajdującego się na egipskiej Tempest Stela może skłonić naukowców do zmia...
USA - Na jeziorze Texoma powstał potężny wir na skutek wypuszczania nadmiaru wody poprzez śluzę na d...
Antarktyda - Na Morzu Rossa powstanie największy na świecie rezerwat morski
Indonezja - Trzęsienie ziemi na Sumatrze, zginęły 102 osoby, ponad 700 rannych, zniszczonych 11 tysi...
USA - Niezwykły taniec goryla w zoo w Dallas