Z Morza Karaibskiego wydobywają się dziwne odgłosy. Dźwięki są na tyle głośne, że da się je wychwycić również w Kosmosie. Naukowcy tłumaczą, co je wywołuje.

Morze Karaibskie

Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu prowadzili badania prądów morskich na Morzu Karaibskim. Podczas ekspedycji badawczej natrafili na ciekawe zjawisko. Instrumenty pomiarowe wskazywały, że morze wydaje z siebie odgłos podobny do gwizdu. Ten dźwięk nie jest słyszalny dla ludzkiego ucha, nic więc dziwnego, że nikt wcześniej nie odkrył tajemniczych gwizdów.

Badacze postanowili zbadać pochodzenie odgłosów. Analizowali takie parametry jak poziom morza i odczyty ciśnienia z jego dna, wykorzystywali satelitarne pomiary grawitacji, a także ocenili wielkość regionalnych pływów. Po długich badaniach naukowcy odkryli, co powoduje fenomen, który nazwali gwizdem Rossby’ego.

Stwierdzili, że dźwięki zostały wywołane przez tzw. oceaniczne fale Rossby’ego. Są one wielkoskalowym ruchem wód oceanów na poziomie termokliny, czyli warstwy wody, w której następuje szybka zmiana temperatury wraz ze wzrostem głębokości.

Fale te popychają wody oceanu w kierunku Morza Karaibskiego, gdzie zaczynają wytwarzać odgłosy. Fale te zanikają w zachodnich rejonach akwenu i pojawiają się ponownie po jego wschodniej stronie. Specjaliści nazywają to “tunelem czasoprzestrzennym” fal Rossby’ego.

 

Jak gwizdek

– Aktywność oceaniczną w rejonie Morza Karaibskiego można porównać do dmuchania w gwizdek – powiedział profesor Chris Highes z Uniwersytetu w Liverpoolu. – Kiedy dmuchasz w gwizdek strumień powietrza, który wydostaje się z niego, jest niestabilny, przez co wytwarza się rezonansowa fala dźwiękowa, która odpowiada wnęce gwizdka. Ponieważ gwizdek jest otwarty, dźwięk rozchodzi się na zewnątrz, dzięki czemu możemy go usłyszeć – wytłumaczył naukowiec.
Dźwięk Morza Karaibskiego występuje w falach, których ludzkie uszy nie są w stanie wychwycić. Naukowcy sprowadzili je do takiego poziomu, który słyszymy. Odgłosy nałożyli na poniższe wideo:

 

Źródło: huffingtonpost.com, sciencedaily.com, IFL Science, tvnmeteo

Polecane:

Rosja - Niepokojący raport o bardzo dużej aktywności Słońca
Szkocja - Naukowcom udało się stworzyć mikro wiązke światła, która przyciąga, a nie odpycha obiekty
Amerykańskie NSA nagrało 70 milionów rozmów telefonicznych Francuzów w niecały miesiąc, szpiegowali ...
Słońce obniża ciśnienie tętnicze, promieniowanie ultrafioletowe zmienia poziom cząsteczek tlenku azo...
Maroko - Wyschnięte koryta rzek napełniły się wodą, ulewne deszcze na południu kraju zabiły co najmn...
RPA - W 2014 roku zabito rekordowo dużo nosorożców, szacuje się, że zginęło co najmniej 1200 osobnik...
Maleje liczba nowo powstałych gwiazd, w ciągu dwóch miliardów lat zmniejszyła się o 40 procent emisj...
Tianjin, Chiny - Ewakuowano ludzi w promieniu trzech kilometrów, wykryto cyjanek sodu, już jest 112 ...
Katar dostał dodatkowe 48 godzin na odpowiedź w sprawie 13 żądań krajów arabskich, dotyczących izola...