Najwyższa i najniższa temperatura, największa i najmniejsza ilość opadów, największa prędkość wiatru czy największa liczba dni burzowych – świat jest pełen ekstremalnych rekordów klimatycznych. Rekordy klimatyczne to wszystkie skrajne wartości, które udało się odnotować na podstawie pomiarów meteorologicznych prowadzonych w dłuższej perspektywie w stacjach meteorologicznych. Oto te aktualne!

rekordy_1

Temperatury

Gdzie temperatury są najwyższe? Wielu może zgadywać, że w Afryce. To tam w 7 lipca 1913 roku w Tunezji zanotowano temperatury powietrza wynoszącą 55 stopni Celsjusza, jednak to nie rekord świata, ponieważ palmę pierwszeństwa ma tu Dolina Śmierci w USA, gdzie w tym samym roku, zaledwie 3 dni później, zanotowano temperaturę 56,7 stopnia Celsjusza. Europa może pochwalić się „jedynie” 48 stopniami Celsjusza zaobserwowanymi 10 lipca 1977 roku w Grecji. Najniższa temperatura, co łatwe do odgadnięcia, to Antarktyda z -89,2 stopniami Celsjusza zmierzonymi w 1983 roku na Stacji Wostok.

 rekordy_2

Opady

Zdecydowanie najwięcej opadów odnotowuje się w Azji. To tam w Mawsynram w Indiach na postawie badań z ostatnich 38 lat uzyskano wynik 11872 mm. Wystarczy tylko porównać ten rekordowy wynik z Europą, gdzie największe opady wynoszące 4684 mm w perspektywie 22 lat zaobserwowano w Bośni i Hercegowinie. Najrzadziej pada z kolei w miejscowości Arica w Chile, gdzie w ciągu ostatnich 59 lat średnia wieloletnia suma opadów dała tam 0,76 mm wody. Na naszym kontynencie z kolei najmniej w ostatnich 25 latach padło w Astrachaniu w Rosji niedaleko Morza Kaspijskiego – zaledwie 162,6 mm.

 rekordy_3

Pozostałe rekordy

Temperatura i opady to nie wszystko. Pierwszeństwo dla miasta, w którym najczęściej zdarzają się dni burzowe, ma Bogor znajdujący się w ówczesnych Holenderskich Indiach Wschodnich, obecnie Indonezji. W latach od 1916 do 1920 aż 322 dni były tam burzowe. Największą prędkość wiatru w porywie zanotowano z klei na Wyspie Barrowa w 1996 roku – było to aż 113,2 m/s, natomiast największą wieloletnią średnią prędkość wiatru zaobserwowano w latach 1934-1983 na Górze Waszyngtona w USA – 15,6 m/s.

 

Źródło: pansamolocik

Polecane:

Dżakarta, Indonezja - Ludzie uciekają z okolic wulkanu Lokon, od wczoraj były już 3 duże eksplozje
Brazylia - Najcięższa od 100 lat powódź nawiedziła brazylijską część Amazonii, Rio Negro wezbrała pr...
Włochy - Wi-Fi w pociągach przekracza 68 razy dopuszczalne normy emisji fal magnetycznych i elektrom...
USA - Na Uniwersytecie Yale zbudowano teleskop z kilku teleobiektywów fotograficznych i od razu odkr...
Chiny - Tajfun Chan-hom kieruje się na wschód kraju, ewakuowano 1.1 miliona osób, tajfun ten może by...
Przed nami ciekawe zjawisko astronomiczne, 6 kwietnia nastąpi dzienne zakrycie Wenus przez sierp Ksi...
Etiopia - Służby bezpieczeństwa zaczęły strzelać do ludzi w antyrządowej demonstracji, co najmniej 9...
Włochy - Hakerzy wykradli dane 400 tysięcy klientów z banku UniCredit
Internetowy katalog galaktyk stworzony ze zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble