Władze Francuskiej Riwiery apelują do wczasowiczów o zachowanie szczególnej ostrożności z powodu ataku groźnych – choć niewielkich – pająków. Chodzi o zazwyczaj mało agresywne pustelniki brunatne.

Pustelnik brunatny

Coraz więcej osób zgłasza się na ostre dyżury na Francuskiej Riwierze i w Langwedocji z rozległymi martwicami, które wymagają interwencji chirurgicznych. Spowodowane są one ukąszeniami pustelników brunatnych – niewielkich pająków, które dotąd nie sprawiały we Francji problemów. Stawonogi te mają trzy pary oczu i ciemną plamę na tułowiu, która kształtem przypomina skrzypce.

Pustelnik brunatny

Do ukąszeń dochodzi najczęściej, kiedy wczasowicze zakładają spodnie lub bluzki, w których ukrywają się te jadowite pająki. Specjaliści przypuszczają, że pustelniki brunatne zaczęły częściej ukrywać się w ubraniach z powodu fali upałów. Dlatego też władze regionalne apelują do turystów i mieszkańców, by dokładnie sprawdzali odzież przed jej założeniem.

Specjaliści ostrzegają również, że czasami ukąszenia pustelników brunatnych nie są zbyt bolesne i można je pomylić np. z ukąszeniami komarów. Jeżeli wokół miejsca ukąszenia pojawia się jednak coraz większa czerwona plama na skórze – należy niezwłocznie udać się do lekarza lub na ostry dyżur. Stopniowa martwica tkanek następuje zazwyczaj po dwóch-trzech dniach.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

W najbliższym czasie klęski żywiołowe będą zdarzały się dwa razy częściej
Śladowe ilości promieniotwórczego Jodu-131 wykryte w 8 krajach Europy, także w Polsce, a źródło nada...
USA - Meteor wielkości dużego samochodu spłonął nad Kalifornią [Video]
UK - Nagła powódź na skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią
Rosja - Samolot Tu-204 wypadł z pasa na lotnisku Wnukowo w Moskwie, staranował ogrodzenie i wbił się...
USA - Lawina błotna w Kolorado porywała samochody [Video]
USA - Las Vegas nawiedziły gwałtowne opady deszczu [Video]
Antarktyda - Potężny lodowy detektor IceCube po raz pierwszy zarejestrował pojawienie się neutrin o ...
Włochy - Badania behawioralne potwierdzają, że psy i inne zwierzęta mogą posiadać samoświadomość