Francja wszczęła śledztwo ws. niezidentyfikowanych dronów zauważonych nad elektrowniami atomowymi zarządzanymi przez państwowy koncern EDF – poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych.

Elektrownia atomowa - Francja

Rzecznik EDF poinformował, że nad siedmioma elektrowniami atomowymi w kraju pomiędzy 5 a 20 października zaobserwowano drony. Dodał, że ich pojawienie się nie miało wpływu na bezpieczeństwo ani funkcjonowanie elektrowni.

Elektrownie atomowe we Francji

Elektrownie atomowe we Francji

– Dochodzenie jest w toku, podjęto środki mające ustalić co to za drony i doprowadzić do ich neutralizacji – powiedział w rozmowie z radiem France Info minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Nie chciał zdradzić więcej szczególne.

 

Greenpeace: to nie my

Przeciwko energii z atomu protestują ekolodzy. Na początku roku aktywiści Greenpeace wdarli się do elektrowni Fassenheim przy granicy z Niemcami. Organizacja ma w swojej historii wiele takich akcji.

Greenpeace zaprzeczył jednak w udziale w „bezzałogowej działalności powietrznej”. „Przy wszystkich swoich akcjach Greenpeace zawsze działa otwarcie i bierze za nie odpowiedzialność” – napisał w oświadczeniu szef kampanii antynuklearnej Greenpeace Yannick Rousselet. „To, co się dzieje, jest bardzo niepokojące”.

Rousselet dodał, powołując się na swoje źródła, że drony zauważono także nad francuskim instytutem ds. badań nuklearnych CEA pod Paryżem.

 

Drony nad elektrowniami

EDF sprecyzowało, że drony dostrzeżono nad elektrowniami Creys-Malville i Bugey na południowym wschodzie, Blayais na południowym zachodzie, Cattenom i Chooz na północnym wschodzie, Gravelines na północy i Nogent-sur-Seine, elektrowni położonej najbliżej Paryża.

EDF wyjaśniło, że maszyny pojawiały się późno wieczorem, w nocy albo bardzo wcześnie rano. Przypomniał, że zakazane jest latanie 1 tys. km ponad takimi obiektami i w promieniu 5 km dookoła.

Każda z elektrowni zgłosiła przypadek lotu policji.

Jak pisze Reuters tajemnicze drony odnawiają obawy o to, czy elektrownie atomowe we Francji są wystarczająco bezpieczne. Francja jest jednym z najbardziej zależnych od atomu państw i ma 58 reaktorów obsługiwanych przez EDF w 19 miejscach w całym kraju.

Polecane:

Hiszpańska Ibiza - Największy w historii pożar na Ibizie
Mozambik - Dwa cyklony niemal jednocześnie zaatakowały i zabiły 47 osób
Słońce - Za kilka dni szykują się kolejne rozbłyski, NASA potwierdza szczyt cyklu w 2013 roku
Słowenia - Przez potężne śnieżyce 200 tys. osób bez prądu, naprawa sieci energetycznej WN potrwa co ...
Francja - Na terenie należącym do ambasady Chin pod Paryżem, znajduje się ośrodek podsłuchów satelit...
Najwyższy alpejski szczyt Mont Blanc zmniejszył się o 129 cm w ciągu dwóch lat, powłoka lodu w kilka...
Corbu, Rumunia - Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi, około 120 domów zniszczonych
Polska - Dwie dziewczynki porwały fale Bałtyku, ojcowie weszli do wody z dziećmi mimo dużych fal i z...
W ryżu znajduje się dużo niebezpiecznego arsenu, ale jest sposób, żeby zmniejszyć tą ilość