Latający samochód terenowy o nazwie „Pegase” – czyli „Pegaz” – będzie już niedługo sprzedawany we Francji. Zapowiada to firma Vaylon ze Strasburga, która jest jego wynalazcą. Tam, gdzie ten pojazd nie będzie mógł jechać, wzbije się w powietrze.

„Pegase” będzie mógł poruszać się po drogach z prędkością do 100 km/h, jeździć po piasku, łąkach i niezbyt stromych wzgórzach. Latać będzie natomiast z prędkością do 80 km/h na wysokości do 3000 metrów. Żeby wzbić się w niebo – dzięki dużemu śmigłu i miękkiemu płatowi nośnemu, który przypomina kształtem spadochron – wystarczy mu w miarę płaski odcinek o długości 100 metrów.

Ten lekki pojazd, który przypomina skrzyżowanie samochodu rekreacyjnego typu buggy z motolotnią i paralotnią, może być sposobem na ominięcie zatłoczonych dróg. Francuska policja podkreśla jednak, że latanie nim będzie z powodów bezpieczeństwa zakazane nad aglomeracjami. Do tego kierowca – oprócz prawa jazdy – będzie musiał mieć licencję pilota motolotni.
Cena latającego samochodu sięgnąć ma 100 tysięcy euro.

„Pegasem” w wersji wojskowej zainteresowana jest również francuska armia, która chce m.in. wykorzystywać ten pojazd do akcji zwiadowczych lub ratunkowych. Dlatego też w opracowanie tego pojazdu zainwestowało francuskie ministerstwo obrony. „Pegase” może się okazać bardzo przydatny m.in. w razie wielkich katastrof naturalnych – takich jak trzęsienie ziemi czy powódź – kiedy wiele dróg jest nieprzejezdnych.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Japonia - Rozpoczęto wygaszanie ostatniego z 54 reaktorów jądrowych
WHO ostrzega - Nowy szczep koronawirusa MERS-CoV jest "zagrożeniem dla całego świata", wir...
Nauka muzyki w młodym wieku może korzystnie wpłynąć w przyszłości na pracę naszego mózgu
Za pomocą maszyny rozszczepiającej dwutlenek węgla za pomocą fal ultrafioletowych wyprodukowano nieo...
Nowy Jork, USA - Częściowo zerwała się winda na 69 piętrze, przy pomocy której myte były okna nowej ...
Włochy - Na aukcji charytatywnej białe trufle osiągnęły zawrotną cenę 175 tysięcy euro
Odkryto kwantową ciecz spinową, czyli nowy stan skupienia materii
Chiny - Nietypowy środek transportu, autobus-tunel, pomoże rozładować uliczne korki, jednorazowo moż...
Według wyliczeń, aktywność sejsmiczna może wzrosnąć między 9-16 listopada, Włochy znów mogą być zagr...