Latający samochód terenowy o nazwie “Pegase” – czyli “Pegaz” – będzie już niedługo sprzedawany we Francji. Zapowiada to firma Vaylon ze Strasburga, która jest jego wynalazcą. Tam, gdzie ten pojazd nie będzie mógł jechać, wzbije się w powietrze.

“Pegase” będzie mógł poruszać się po drogach z prędkością do 100 km/h, jeździć po piasku, łąkach i niezbyt stromych wzgórzach. Latać będzie natomiast z prędkością do 80 km/h na wysokości do 3000 metrów. Żeby wzbić się w niebo – dzięki dużemu śmigłu i miękkiemu płatowi nośnemu, który przypomina kształtem spadochron – wystarczy mu w miarę płaski odcinek o długości 100 metrów.

Ten lekki pojazd, który przypomina skrzyżowanie samochodu rekreacyjnego typu buggy z motolotnią i paralotnią, może być sposobem na ominięcie zatłoczonych dróg. Francuska policja podkreśla jednak, że latanie nim będzie z powodów bezpieczeństwa zakazane nad aglomeracjami. Do tego kierowca – oprócz prawa jazdy – będzie musiał mieć licencję pilota motolotni.
Cena latającego samochodu sięgnąć ma 100 tysięcy euro.

“Pegasem” w wersji wojskowej zainteresowana jest również francuska armia, która chce m.in. wykorzystywać ten pojazd do akcji zwiadowczych lub ratunkowych. Dlatego też w opracowanie tego pojazdu zainwestowało francuskie ministerstwo obrony. “Pegase” może się okazać bardzo przydatny m.in. w razie wielkich katastrof naturalnych – takich jak trzęsienie ziemi czy powódź – kiedy wiele dróg jest nieprzejezdnych.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Dziś w nocy czeka nas duża burza geomagnetyczna, u niektórych osób może wystąpić silny ból głowy
W poniedziałek wystąpi maksimum aktywności Perseidów, patrzcie wtedy w niebo
Oberwanie chmury we Włoszech, zalana część Toskanii, ogromne opady z porywistym wiatrem w Hiszpanii
Bari, Włochy - Co najmniej 8 ofiar wybuchu w fabryce fajerwerków
Kanada - Gigantyczny pożar w Fort McMurray nasila się i przemieszcza w kierunku północnym zagrażając...
Francja - W Paryżu ogłoszono alarm powodziowy, pada non stop od kilku dni, Sekwana miejscami wystąpi...
Rozwiązano zagadkę tajemniczych jasnych plam na Ceres, to węglan sodu, który może być owocem aktywno...
Kazań, Rosja - 40-letni były policjant, a obecnie pracownik agencji ochrony niszczył samochodem term...
Przez usterki głównego silnika sonda Juno nie zmieni już orbity