Sto ton silnie skażonej wody wyciekło ze zbiornika w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. To najpoważniejszy wyciek od sierpnia ubiegłego roku, kiedy z zakładu wydostało się 300 ton skażonej substancji.

Według operatora elektrowni firmy TEPCO pracownik zakładu zauważył wyciek wody z odpływu przytwierdzonego do zbiornika. Skażona woda przelała się z olbrzymiego zbiornika, ponieważ przez pomyłkę nie zamknięto zaworu.Jest mało prawdopodobne, żeby dotarła do oceanu– powiedział rzecznik TEPCO Masayuki Ono. Zapewnił, że operator elektrowni podejmuje „różnego rodzaju działania” w związku z wyciekiem.

11 marca 2011 roku tsunami uderzyło w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, powodując stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach oraz promieniotwórcze skażenie okolicznych terenów, z których ewakuowano 160 tys. ludzi. Awarii w Fukushimie przypisano najwyższy, siódmy stopień w skali INES (mierzącej od 0 do 7 stopni), który był przypisany katastrofie w Czarnobylu z 1986 r.
Po awarii powstały setki stalowych zbiorników na skażoną wodę. W kilku z nich odnotowano nieszczelność, ale wyciek w sierpniu 2013 r. był najpoważniejszy, jeśli chodzi o objętość. Japońskie władze zaklasyfikowały incydent jako trzeci stopień na skali INES.
 

Źródło: RMF FM/PAP

Polecane:

Czechy-Niemcy - Bardzo niepokojące informacje, 10 tysięcy małych wstrząsów w 3 dni
NASA - Sonda kosmiczna Voyager 1 mogła już rok temu opuścić nasz Układ Słoneczny
Burze geomagnetyczne - Nieuwzględniany czynnik klimatyczny, 5 dni w 10 minut [Video cz.V], dodatkowo...
Rosja - Na jeziorze Bajkał wprowadzono stan wyjątkowy, poziom wody najniższy od 60 lat, w ciągu roku...
Chińczycy gwałtownie wzmacniają swoje siły na granicy z Birmą, po tym jak birmańskie wojsko ostrzela...
Rosja - Pożar na okręcie podwodnym o napędzie atomowym
Polska - Z powodu upałów wprowadzony zostaje 20 stopień zasilania, zakłady produkcyjne o poborze moc...
E-papierosy przyczyniają się do przyspieszenia śmierci komórek
USA - Zmienia się coroczna aktywność i rozkład tornad, przyczyną mogą być zmiany klimatyczne