Trzęsienie ziemi o sile 6,1 w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek nad ranem grecką wyspę Kefalonia na Morzu Jońskim – poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Kilkanaście osób odniosło obrażenia, są też szkody materialne. To już drugie w ciągu tygodnia silne trzęsienie na tym samym obszarze.

Ponieważ zaledwie tydzień temu trzęsienie o podobnej sile uszkodziło na zamieszkałej przez 36 tys. ludzi Kefalonii setki budynków, po poniedziałkowych wstrząsach ludzie w panice wybiegali z domów.

16 osobom z obrażeniami, na szczęście niezbyt ciężkimi, udzielono pomocy w szpitalu w mieście Liksuri. W niektórych rejonach wyspy uszkodzone zostały drogi, wodociągi i linie energetyczne, ucierpiał również port w Liksuri.

12 km od Lixouri

Początkowo informowano, że ziemia zatrzęsła się z siłą 6,4 w skali Richtera, ostatecznie oceniono ją na 6,1. Według danych USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się 122 km na zachód od Patras na północno-zachodnim wybrzeżu Peloponezu, na stosunkowo niewielkiej głębokości 13,7 km. Jest to lokalizacja oddalona zaledwie o 12 km od miasta Lixouri na Kefalonii.

Od czasu, gdy ziemia zaczęła się trząść na tej wyspie 26 stycznia, zamknięto tam szkoły. Mieszkańcy uszkodzonych domów przenieśli się tymczasowo do krewnych bądź na statki wysłane na wyspę przez władze.Po trzęsieniu z 26 stycznia na Kefalonii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Władze wysłały tam okręt marynarki wojennej z ok. 2 tys. miejsc do spania. Na wyspę przybyli lekarze marynarki wojennej.

Szkody sprzed tygodnia

Od czasu poprzedniego trzęsienia ziemi na wyspie zamknięte są szkoły. Mieszkańcy uszkodzonych domów przenieśli się tymczasowo do krewnych bądź na statki wysłane na wyspę przez władze.

Poprzednie trzęsienie ziemi w Grecji nawiedziło wyspę Kefalonia 26 stycznia. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Do szpitala zgłaszały się jedynie osoby z niegroźnymi obrażeniami ciała, spowodowanymi przez spadające fragmenty elewacji czy przedmioty w domach. Największe szkody odnotowali mieszkańcy Argostoli, stolicy wyspy oraz miasta Lixouri, gdzie wstrząsy naruszyły konstrukcję wielu budynków – m.in. wieży lotniczej oraz miejscowych dróg.

Po trzęsieniu z 26 stycznia na Kefalonii ogłoszono stan klęski żywiołowej. Władze wysłały tam okręt marynarki wojennej z ok. 2 tys. miejsc do spania. Na wyspę przybyli lekarze marynarki wojennej.

60 lat temu zginęły setki ludzi

Dwa trzęsienia ziemi w tak krótkim czasie mogą budzić obawy ze względu na dramatyczne zdarzenia z przeszłości. W 1953 roku trzęsienie ziemi na Kefalonii i pobliskiej wyspie Zakinthos spowodowało śmierć setek ludzi. Rannych były tysiące. Prawie wszystkie zabudowania na obu wyspach zostały wtedy zniszczone.

 

 

Źródło: pap, greece.greekreporter.com, tm

 

Źródło: zeidoron.blogspot.com, tm

Polecane:

Vanuatu - Dwa silne trzęsienia ziemi i rój mniejszych, magnituda 7.1 i 7.0
Francja - Producenci żywności teraz już muszą zgłaszać wszystkie dyskretnie dodawane substancje w po...
Włochy - Burze, wichury i ulewy nękają południową i środkową część kraju
Chiny, Mongolia - Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły
Filipiny - Z powodu tajfunu Rammasun ewakuowano tysiące ludzi, 1300 miejscowości zagrożonych powodzi...
Polska - Odkryto farmę trolli w polskim Facebooku i Twitterze liczącą 40 tysięcy fikcyjnych kont, fa...
Londyn, UK - Wybuchł biały pojemnik w wagonie metra na wysokości stacji Parsons Green, 22 osoby rann...
Meksyk - Burza tropikalna Max uderzyła miedzy innymi w Acapulco, siła wiatru zmniejszyła się do 113 ...
Wkrótce może wystąpić kolejny wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej