“Ryzyko sejsmiczne w Kaszmirze jest wysokie” zgadzają się ze sobą naukowcy. Twierdzą, że w Himalajach w niedalekiej przyszłości pojawi się, zagrażające milionom ludzi, trzęsienie ziemi o magnitudzie przekraczającej 8.

Kaszmir zagrożony potężnym trzęsieniem ziemi

Kaszmir zagrożony potężnym trzęsieniem ziemi

Specjaliści z Oregon State University twierdzą, że w najbliższej przyszłości w Himalajach może pojawić się trzęsienie ziemi o magnitudzie przynajmniej 8. Taki wstrząs zagrażałby życiu milionowi osób, mieszkających w Dżammu i Kaszmirze. Jest to najbardziej na północ wysunięty stan w Indiach.

 

Skumulowana energia

Naukowcy przyjrzeli się dokładnie uskokowi Riasi. Uskok to struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni. Podłoże w jego rejonie cały czas się przesuwa. Okazuje się, że wewnątrz uskoku Riasi co kilkanaście lat ciśnienie w jego wnętrzu wzrasta do takiego poziomu, że skutkuje trzęsieniem ziemi o ogromnej sile, przekraczającej magnitudę 8.

– Zbadaliśmy jak bardzo uskok przemieścił się w ostatnich kilkudziesięciu tysięcy lat, kiedy to się działo oraz które elementy uskoku przesuwały się – powiedział Yann Gavillot z Oregon State University, główny autor badań.

– Odkryliśmy, że uskok Riasi jest jednym z najbardziej aktywnych uskoków w Kaszmirze, ale w jego rejonie nie znaleźliśmy żadnych przesłanek o większych trzęsieniach ziemi w obecnych czasach geologicznych. Uskok jest aktywny cały czas, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia w najbliższej przyszłości jest duże. Kwestią jest nie to czy się wydarzy, ale kiedy – przyznał Gavillot.

 

Wysokie ryzyko sejsmiczne

– Na mapach zagrożeń ze strony aktywności sejsmicznej uskok Riasi nie jest najważniejszą jednostką. Jednak są one oparte na historycznej aktywności uskoków, a nie na potencjale przyszłych zdarzeń – powiedział Andrew Meigs z uniwersytetu w Oregonie. – W rzeczywistości, brak większych trzęsień ziemi sugeruje, że ryzyko sejsmiczne jest wysokie – dodał badacz.

Poniżej wizualizacja trzęsień ziemi na świecie.

 

Źródło: dnaindia.com, tvnmeteo

Polecane:

Kanada - Ulewny deszcz w Toronto, nawet 45 litrów/metr kw.
Odkryto niezwykle silne promieniowanie gamma, które emitowane jest w centrum naszej galaktyki
USA - Boston Dynamics prezentuje robota kroczącego [Video]
Susza w południowej Afryce może dotknąć 49 mln ludzi, końcem 2015 r. wystąpiły najmniejsze od 35 lat...
Zbawienne skutki działania flawonoidów zawartych w zielonej herbacie w zwalczaniu reumatoidalnego za...
Lahore, Pakistan - Bomba wybuchła kilka metrów od placu zabaw, zginęło co najmniej 65 osób, ponad 28...
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęło się dmuchanie eksperymentalnej kapsuły BEAM
Efekty starzenia się można odwrócić poprzez okresowe pobudzanie ekspresji genów istotnych dla naszeg...
USA - W okolicach przylądka Cape Point w kilka miesięcy powstała wyspa