Po największych poszukiwaniach w historii kraju na plaży koło Rejkiawiku znaleziono ciało 20-letniej kobiety. Wywołało to szok w Islandii, w której przypadki morderstw są niezwykle rzadkie. Zatrzymanych w związku ze sprawą zostało dwóch marynarzy z Grenlandii.

 

Ciało 20-letniej Birny Brjansdottir zostało znalezione w niedzielę na plaży na południe od Rejkiawiku po określanych przez media jako „największe w historii kraju” poszukiwaniach z udziałem 725 wolontariuszy. Zdarzenie to wstrząsnęło opinią publiczną w kraju, w którym morderstwa zdarzają się niezwykle rzadko.

 

Trawler i czerwony samochód

20-latka zaginęła 14 stycznia w Rejkiawiku po nocy spędzonej na zabawie w stołecznych barach. Na nagraniach z miejskiego monitoringu widać, jak kobieta około godz. 5 nad ranem samotnie wraca przez ulice miasta, zatrzymując się po drodze w jednym z barów szybkiej obsługi.

Po rozpoczęciu poszukiwań buty kobiety znalezione zostały w Hafnarfjordur, niedaleko miejsca, w którym cumował grenlandzki trawler „Polar Nanoq”. Na nagraniach z monitoringu zwrócono wówczas uwagę na niewielki czerwony samochód, który parkował obok statku około godz. 6.30. Identyczny pojazd był wcześniej w miejscu, w którym po raz ostatni widziano 20-latkę.

Trawler odpłynął kilka godzin później, jednak został doścignięty przez członków elitarnej islandzkiej policji, którzy przesłuchali jego załogę. Następnie jednostka została zawrócona do Rejkiawiku, a dwóch marynarzy – w wieku 25 i 30 lat – trafiło do aresztu. W małym czerwonym samochodzie, wynajmowanym przez marynarzy, znaleziono później ślady krwi Birny Brjansdottir.

Policja w oświadczeniu wydanym w niedzielę poinformowała, że traktuje sprawę jako morderstwo, choć „jak dotąd nie było możliwe stwierdzenie przyczyny śmierci” kobiety.

 

Morderstwa to rzadkość

Zamieszkana przez 330 tys. osób Islandia jest państwem z jednym z najniższych na świecie współczynników morderstw – statystycznie 1,8 rocznie w ciągu ostatnich 15 lat. Jak zauważa „The Guardian”, przestępstwa takie zdarzają się niezwykle rzadko, a islandzka policja patroluje ulice nieuzbrojona.

 

Polecane:

UK - Nagła powódź na skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią
Europa - Nieznany i potencjalnie śmiertelny wirus NCOV zaatakował w kilkunastu krajach
Polska - Młode bociany masowo padają w gniazdach, przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze znane
Po raz pierwszy zaobserwowano wpływ wiatru słonecznego na planetę Merkury
Jongbjon, Korea Północna - Ośrodek badań jądrowych pracuje na pełnych obrotach
Włochy - Sześć ofiar śmiertelnych lawiny w Alpach
Naukowcy są coraz bliżsi rozwiązania zagadki, dlaczego kokaina tak mocno uzależnia i dlaczego tak tr...
Bertrix, Belgia - Samochód celowo wjechał w grupę ludzi bawiących się na imprezie tanecznej
Edgewood, USA - W stanie Maryland napastnik bez powodu zaczął strzelać do ludzi, zabił 3 osoby i uci...