Premier Japonii Shinzo Abe polecił operatorowi elektrowni Fukushima I, firmie TEPCO, demontaż wszystkich reaktorów. Abe odwiedził w czwartek siłownię zniszczoną w marcu 2011 roku przez falę tsunami.

Instrukcja szefa rządu dotyczyła reaktorów nr 5 i 6. Pozostałe cztery reaktory Fukushimy już wcześniej przewidziano do likwidacji; w trzech z nich doszło do stopienia rdzeni. Do reaktorów wpompowuje się wodę, żeby je schłodzić; problemem jest bezpieczne składowanie skażonej wody. Wielokrotnie dochodziło do wycieków ze zbiorników, w których jest magazynowana tymczasowo.

Według agencji Kyodo szef TEPCO Naomi Hirose poinformował premiera, że decyzje w sprawie postępowania z reaktorami nr 5 i 6 zostaną podjęte w ciągu roku.

Abe polecił firmie TEPCO rozwiązanie do końca marca przyszłego roku problemu wycieków skażonej wody.

 

Kosztowna i długotrwała akcja oczyszczania

Szacuje się, że likwidacja skażenia radioaktywnego w rejonie Fukushimy potrwa ponad 40 lat i będzie kosztowała kilkanaście miliardów dolarów.

Rząd Japonii zapowiedział już, że zaangażuje się w usuwanie skutków katastrofy w Fukushimie; niezbędne przedsięwzięcia mają być finansowane z budżetu państwa. Minister gospodarki Toshimitsu Motegi poinformował na początku września, że będą to „dziesiątki miliardów” jenów. Media japońskie mówią o 50 miliardach jenów, czyli o ponad 500 milionach USD.

Japonia bez reaktorów

Po katastrofie w Fukushimie wyłączono w Japonii wszystkie reaktory energetyczne. Później ponownie uruchomiono tylko dwa z 50, ale obecnie znów wszystkie są wyłączone; trwa sprawdzanie zabezpieczeń i modernizacja. Opracowania długofalowego rządowego planu działania w dziedzinie energetyki oczekuje się pod koniec roku.

Przed Fukushimą deklarowanym przez władze celem było zwiększenie udziału energetyki jądrowej w bilansie energetycznym kraju z 30 proc. do 50 proc. Po tragicznej katastrofie z marca 2011 pojawiła się perspektywa całkowitego odejścia Japonii od energii atomu, ale premier Abe odciął się od takich planów. Eksperci nie wykluczają, że elektrownie atomowe będą dostarczać 20-25 proc. energii elektrycznej zużywanej w Japonii. Podkreśla się, że bez elektrowni atomowych gospodarka japońska nie byłaby w stanie przetrwać. Rząd będzie też musiał zdecydować, czy budować nowe elektrownie atomowe.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Indie - Potężna awaria zasilania, już 670 milionów osób bez prądu, czyli połowa ludności kraju
Włochy - Potężny głaz stoczył się z góry w miejscowości turystycznej i zatrzymał się metr od domu [V...
W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy prawdopodobnie odkryli trzeci rodzaj hadronów, czyli nową cząs...
Nad Europą rośnie stężenie dwutlenku siarki z islandzkiego wulkanu Bárðarbunga, gaz ten wydobywa się...
Niemcy - Groźny wirus ptasiej grypy H5N8 na fermie w Heinrichswalde, dotychczas spotykany tylko w Az...
Norwegia - Trzeci dzień śnieżyc, na lotnisku Gardermoen utknęło 90 tysięcy pasażerów
Chiny - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.5 w prowincji Xinjiang
Indie - Od 100 lat nie spadło tyle deszczu w stanie Tamilandu [Video]
Australia - Spadło tyle deszczu, że po kilkudziesięciu latach w wyschniętych jeziorach pojawia się w...