5,8 stopni w skali Richtera miało trzęsienie ziemi, które nawiedziło w sobotę rano czasu lokalnego zachodnią Japonię. W jego wyniku 24 osoby zostały ranne. Jak donoszą lokalne media, w regionie znajduje się elektrownia atomowa Ikata, której na szczęście wstrząsy nie uszkodziły. 

Japonia – Betonowa ściana, która została uszkodzona przez wstrząsy

Trzęsienie ziemi  o sile 5,8 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę nad ranem zachodnią Japonię, jak poinformowali geolodzy z United States Geological Survey. Co najmniej 24 osoby zostały ranne, kilka odniosło cięższe obrażenia – poinformowała policja. Jak donoszą media, nie było ofiar śmiertelnych ani poważnych zniszczeń. Ranni to przeważnie osoby w starszym wieku, które starały się jak najszybciej opuścić swoje domy.

Tydzień wstrząsów?

Według japońskiej agencji meteorologicznej, epicentrum wstrząsów znajdowało się na wyspie Awaji położonej na południe od Kobe, w zachodniej części wyspy Honsiu. Jego głębokość określono na ok. 14 km. Po głównym wstrząsie nastąpiły słabsze wstrząsy wtórne. Władze ostrzegły, że należy liczyć się z dalszymi wstrząsami, które mogą występować nawet przez tydzień.

Nie było potrzeby opublikowania ostrzeżenia przed falami tsunami. Zanotowano jedynie niewielkie podniesienie się poziomu morza w kilku przybrzeżnych rejonach.

Elektrownia atomowa nie została uszkodzona

Wstrząsy nie uszkodziły elektrowni atomowej Ikata znajdującej się w tym rejonie. W mieście Awaji doszło natomiast do awarii systemu wodociągowego. W miastach Kobe i Osaka oraz w rejonie przemysłowym Kansai wstrząsy były wyraźnie odczuwalne.

Problemy na kolei i na lotnisku

Wstrzymano na pewien czas ruch pociągów lokalnych, a pociągi ekspresowe Shinkansen przejeżdżały przez rejon wstrząsów ze zredukowaną prędkością. Na krótko wstrzymano też funkcjonowanie międzynarodowego lotniska Kansai.

Japonia narażona

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Leży w strefie wysokiej aktywności sejsmicznej, na styku dwóch płyt tektonicznych. W styczniu 1995 r. trzęsienie ziemi o sile 7,2 st. nawiedziło Kobe powodując olbrzymie zniszczenia i śmierć ponad 6,4 tysięcy osób. W marcu 2011 r. katastrofalne trzęsienie ziemi w północno wschodniej Japonii spowodowało olbrzymie fale tsunami. Doszło do poważnych uszkodzeń w elektrowni atomowej Fukushima i skażenia radioaktywnego.

Źródło: PAP, USGS, tm

Polecane:

Tajemnicza pionowa struktura w dysku akrecyjnym czarnej dziury zaobserwowana przez hiszpańskich astr...
Polska - Wiele lat temu bardzo groźną amebę wykryto w ciepłych wodach Jezior Konińskich
Biegun Południowy - Wschodnia Antarktyka jest bardziej wrażliwa na zmiany klimatu, niż myślano dotyc...
Houston, USA - Sześcioro dzieci i dwoje dorosłych skutych kajdankami i zastrzelonych
Śmierć raf koralowych w wyniku globalnego bielenia się koralowców wywołana wysoką temperaturą
Aspiryna sprzymierzeńcem w walce z rakiem, przyjmując jej niewielkie ilości, zwiększamy szansę na pr...
Od początku 2016 roku zginęło lub zaginęło prawie 3.7 tysiąca uchodźców
Dubaj, ZEA - Chcą wybudować hyperloop, żeby połączyć Dubaj z Abu Dhabi, wagon osiągnie prędkość 1200...
Zaledwie 300 lat świetlnych od Ziemi znajduje się gwiazda HIP68468, której skład sugeruje, że musiał...