Japońscy astronomowie stracili kontrolę nad swoim satelitą. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy uda nam się odzyskać panowanie nad maszyna i czy w ogóle to się stanie – tłumaczą się specjaliści. To już drugi taki przypadek w ciągu miesiąca.

Satelita Hitomi

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA utraciła kontakt ze swoim satelitą Hitomi. Od sobotniego popołudnia naukowcy nie są w stanie połączyć się z maszyną. Niedostępny obiekt, to wystrzelony 17 lutego detektor promieniowania rentgenowskiego.

 

Trudna sytuacja

Naukowcom nie udało się dotychczas ustalić przyczyn zerwania kontaktu z satelitą. Obawiają się, że jeśli maszyna ułoży się nieodpowiednio i nie dotrze do niej promieniowanie słoneczne, zostanie odcięta od dostępu energii. Obecnie astronomowie szacują, że Hitomi znajduje się 580 km nad powierzchnią Ziemi, jednak jego położenie może się zmieniać. Próbują więc odzyskać panowanie nad satelitą, podkreślając, że jeśli podobne problemy pojawią się w przyszłości, będą one stanowiły przeszkodę w późniejszych badaniach zaplanowanych dla tego obiektu.

– To bardzo poważna sytuacja – poinformował Saku Tsuneta z JAXA. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy uda nam się odzyskać panowanie nad maszyna i czy w ogóle to się stanie – dodał.

Satelita Hitomi 2

Ogromne nadzieje

Hitomi jest cennym satelitą dla astronomów z JAXA. Wiążą z nim ogromne nadzieje. Dzięki zaawansowanej technologii, zastosowanej w najnowszych instrumentach do badania kosmosu w paśmie rentgenowskim, naukowcy będą mieć możliwość testowania hipotez, a zarazem dokonywania nowych odkryć. Celem badań będą m.in. centra aktywnych galaktyk, okolice czarnych dziur, supernowe oraz gromady galaktyk. Astronomowie liczą również na dokładne dane o wielkoskalowej strukturze Wszechświata, czyli jak powstają i ewoluują galaktyki i gromady galaktyk oraz jaką rolę w tym procesie spełnia ciemna materia.

To już drugi przypadek w tym miesiącu, gdy naukowcy stracili kontrolę nad satelitą. Na początku marca Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych nie mogli połączyć się z jednym z meteorologicznych satelitów.

 

Źródło: JAXA, japantimes.co.jp, wikipedia.pl, tvnmeteo

Polecane:

Zmiany klimatyczne na świecie [Video]
Dwa silne trzęsienia ziemi na Alasce, magnituda 5.8 i 5.9
New York, USA - Super komórka burzowa nad Staten Island i 100 l/m2 w 6 godzin
Francja - Kolejne nawałnice na południu kraju, od czwartku do niedzieli miejscami może spaść więcej ...
USA - Kalifornijska susza i rekordy temperatur zmniejszają pokrywę śnieżną w górach Sierra Nevada, j...
Tajlandia - Wyłowiono największą w historii słodkowodną rybę, płaszczka ma ponad 4 metry długości, 2...
Z wielu obrazów stworzono jeden przedstawiający całkowite zaćmienie Słońca, które wygląda jak oko
Etiopia - Służby bezpieczeństwa zaczęły strzelać do ludzi w antyrządowej demonstracji, co najmniej 9...
Chiny straciły kontrolę nad modułem kosmicznym Tiangong 1, który w przyszłym roku w niekontrolowany ...