Na Kamczatce trwa erupcja stratowulkanu Kizimen. W połowie grudnia wyrzucił on popiół na wysokość prawie 10 kilometrów. Chmury pyłu mogą być niebezpieczne dla lotów krajowych i międzynarodowych, odbywających się nad Pacyfikiem.

 

Spektroradiometr (MODIS) z pokładu satelity Aqua zrobił zdjęcie wulkanu w połowie miesiąca. Satelita przeszedł nad Półwyspem Kamczatka o 12.55 czasu lokalnego. Obserwatorzy z tamtejszego instytutu wulkanologicznego zauważyli płynącą lawę oraz materiał piroklastyczny po wschodnim i północno-wschodnim zboczu. Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk szacują, że temperatura powietrza w pobliżu szczytu wulkanu wynosi aktualnie około 32 st. C.

Zagrożenie dla lotnictwa

ITAR-TASS zgłosił potencjalne zakłócenia w ruchu lotniczym nad północno-zachodnim Pacyfikiem. Unosząca się chmura popiołu jest niebezpieczna dla nisko latających samolotów. Wulkan otrzymał najwyższy czerwony kod zagrożenia dla lotnictwa.

Pył jest najdrobniejszym materiałem, w którego skład mogą wchodzić drobiny szkła czy sproszkowanych skał mających ścierny efekt zagrażający zarówno silnikom odrzutowym, jak i kadłubom samolotów.

Aktywny od ponad roku

Kizimen jest wulkanem położonym na zachodnim stoku południowego krańca Kamczatki. Ma wysokość około 2500 metrów. Po dziesięcioleciach uśpienia uaktywnił się w lipcu 2010 roku. Poprzednia erupcja, która została udokumentowana, miała miejsce w 1928 roku.

 

Źródło: modis.gsfc.nasa.gov, tvnmeteo.pl

Polecane:

Gruzja - Huragan w Kachetii i śnieżyce na przełęczy Nakerala
USA - Koty zabijają rocznie 1.4-3.7 mld ptaków i 6.9-20.7 mld ssaków, są poważnym zagrożeniem dla ta...
Rosja - W rejonie Uralu na wysokości 10 km wybuchł duży meteoryt, poszkodowanych zostało 500 osób, m...
Co najmniej 30 tysięcy lat hibernacji w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie i największy znany światu w...
Po papierosa sięga prawie połowa Czechów w grupie wiekowej od 15 do 24 roku życia
USA - Śnieg w Kalifornii
Nierówność osiągnęła rekordowy poziom, prezesi dużych firm zarabiają 300 razy więcej niż zwykli prac...
Lafayette, USA - Mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie, zabił dwie osoby, 7 ranił, sam się zast...
Pierwsi turyści polecą dookoła Księżyca już w 2018 roku, lot będzie trwał około tygodnia