Już 5-miesięczne maluchy zapamiętują zabawy z rodzicami – przekonują wyniki badań psychologów z Brigham Young University. Jest tylko jeden warunek, maluchom zostają w pamięci te zdarzenia, z którymi wiążą się pozytywne emocje. Jak piszą naukowcy na łamach czasopisma “Infant Behavior and Development”, tak małe dzieci zapamiętują tylko to, co dobre.

Niemowle

Badania procesu zapamiętywania u niemowląt prowadzone są od dawna, my po raz pierwszy zbadaliśmy, jak na tworzenie wspomnień wpływają emocje– mówi pierwszy autor pracy profesor Ross Flom. Okazało się, że dzieci lepiej zapamiętują to, co kojarzy im się z pozytywnymi emocjami.

W wieku 5 miesięcy dzieci oczywiście nie umieją jeszcze mówić, ale naukowcy mają różne sposoby oceny ich reakcji w odpowiedzi na testowe zadania. W tym przypadku analizowano ruch oczu dziecka i to, jak długo wpatruje się w wykorzystane podczas eksperymentu obrazki.

W trakcie eksperymentu dzieciom pokazywano na ekranie krótkie filmy z wypowiedzią osoby mówiącej szczęśliwym, neutralnym lub zagniewanym głosem. Natychmiast po wypowiedzi pojawiał się na ekranie geometryczny kształt. Poziom zapamiętania tego kształtu testowano u dzieci 5 minut później i kolejny raz następnego dnia.

W ramach testu kontrolnego dzieciom pokazywano na ekranie obok siebie dwa geometryczne kształty, jeden użyty w pierwszej części eksperymentu, drugi zupełnie nowy. Analizowano ruch oczu dzieci i to jak długo zatrzymywały wzrok na każdym z obrazków. To pozwalało ocenić, czy pamiętały wcześniej widziany obrazek czy nie.

Okazało się, że dzieci wypadały w testach zdecydowanie lepiej, jeśli obrazek pojawiał się w powiązaniu z radosną wypowiedzią.Wydaje się, że pozytywne emocje zwiększają u dzieci poziom uwagi i koncentracji, w ten sposób poprawia się ich zdolność do opracowania i zapamiętania geometrycznych kształtów– tłumaczy Flom.

Wygląda na to, że uśmiech w kontaktach z dzieckiem to klucz do tego, by jego dzieciństwo uczynić niezapomnianym.

Źródło: PAP, rmf24

niemowlaki, małe dzieci, miłe zdarzenia, pozytywne emocje, zapamiętywanie, najnowsze badania, infants, toddlers, nice events, positive emotions, memory, new research.

Polecane:

Indonezja - Erupcja wulkanu Dukono, chmura pyłu poleciała na 800 metrów
UK - Prezydent Argentyny upomina się o Falklandy zagarnięte siłą 180 lat temu przez Królewską Maryna...
USA - Po długotrwałej suszy w Kalifornii pojawił się ulewny deszcz i silny wiatr
Szwecja - W Norrkoping od marca wykryto 60 przypadków obrzezania dziewczynek, w 2012 roku w Szwecji ...
USA - Od lipca 2015 roku z kalifornijskich sklepów znikną prawdopodobnie plastikowe torebki
Rosja - W ciągu pięciu lat wybudują kilka nowych radarów wczesnego ostrzegania, pokryją zasięgiem ca...
Cyklon Pam, który zniszczył Vanuatu, przeszedł nad Nową Zelandią, nie wyrządził już dużych zniszczeń
Qinhuangdao, Chiny - Powstanie największy akcelerator świata
Chile - Około 70 martwych wielorybów odkryto na bezludnej wyspie w archipelagu Guaitecas