Silny wstrząs wtórny o sile 6,2 odnotowano w poniedziałek nad ranem u północnych wybrzeży Chile. To następstwo niedzielnego trzęsienia ziemi w tym rejonie, które miało siłę 6,7 w skali Richtera. Eksperci nie przewidują zagrożenia tsunami, ale względu na możliwość niewielkiego wzrostu poziomu morza ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum.

 

O wstrząsie wtórnym poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Zarejestrowano go o godz. 2:11 (6:11 naszego czasu) w odległości 76 km na północny zachód od miasta Iquique, położonego na wybrzeżu kraju. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 11 km.

Prewencyjne ewakuacje

Pierwotne trzęsienie ziemi wystąpiło w niedzielę wieczorem o godz. 6:16 (21:16 polskiego czasu). Jak informowała USGS, jego epicentrum trzęsienia znajdowało się 64 km na północny zachód od Iquique, a hipocentrum na głębokości 20 km. Siła trzęsienia wynosiła 6,7 w skali Richtera, jednak pierwotne pomiary wykazały 7, natomiast Sejsmologowie w Chile wstępnie ocenili ja na 6,4.

 

Zajmująca się monitorowaniem zagrożenia tsunami w tym rejonie świata agencja Pacific Tsunami Warning Center nie wydała ostrzeżenia przed tsunami. Jednak według chilijskiej marynarki istnieje możliwość wystąpienia zjawiska, które określili „niewielkim tsunami” (kiedy poziom morza podnosi się, ale nie więcej niż o 32 cm). Dlatego jeszcze w niedzielę chilijskie władze zarządziły jednak prewencyjną ewakuację części ludności zamieszkującej północne wybrzeże.

„Świetne zachowanie ludzi”

Lokalne media pokazały ludzi w Iquique, którzy spokojnie ewakuowali się pieszo na pobliskie wzgórza. Wypowiadający się w nagraniu ludzie podkreślali, że wszyscy byli przygotowani, a w sprawnej ewakuacji pomagały nadawane przez głośniki instrukcje.

Mieszkańców regionu chwalił szef chilijskiej agencji reagowania kryzysowego ONEMI. – Chcę podkreślić świetne zachowanie ludzi, które zawdzięczamy szkoleniom przeprowadzonym na północy kraju, obecnie najlepiej przygotowanym na takie wydarzenia obszarze – powiedział.

Na razie nie ma doniesień o rannych czy ofiarach ani poważniejszych szkodach.

Źródło: reuters, pap, tm,USGS

Polecane:

Bugarach, Francja - Ceny domków wzrosły trzykrotnie przed "Końcem Świata w grudniu 2012"
Hiszpania - Nie ustają ulewy nękające północną część kraju, woda zalewa kolejne tereny
Madagaskar - Cyklon tropikalny bardzo mocno zniszczył Morombe
USA - Missisipi porwała ponad sto barek, które uszkodziły most
USA - Masy bardzo zimnego powietrza i śnieżyce docierają do 42 stanów, burza śnieżna Astro ominie je...
Filipiny szykują się na nadejście tajfunu Hagupit, wiatr w porywach wieje do 230 km/h, fale sięgają ...
Porównywano rozmieszczenie ciemnej materii na podstawie obserwacji jednoczesnej kolizji czterech gal...
Kanada - Do pożaru przyczyniły się wyjątkowo małe opady deszczu i temperatura powietrza wyższa nawet...
Naukowcy pracują nad technologią bazująca na nowej klasie półprzewodników, która pozwoli na 1000 kro...