Po ogłoszeniu przez Koreę Północną że przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę, szef MSZ Japonii Fumio Kishida podjął w niedzielę międzynarodowe konsultacje. Tokio rozważa też nałożenie nowych sankcji na Pjongjang.

Próba rakietowa Korei Północnej

Kishida rozmawiał telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Rosji, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii – Siergiejem Ławrowem, Yun Byung Se i Philipem Hammondem.

 

Zacieśnienie współpracy

Po rozmowie z Yun, Kishida poinformował, że ustalono, iż należy zacieśnić współpracę między państwami, które są szczególnie zaniepokojone zachowaniem Korei Północnej.

Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji oświadczył, że popiera inicjatywę Kishidy, by Rada Bezpieczeństwa ONZ jak najszybciej podjęła zdecydowane kroki zmierzające do objęcia Pjongjangu sankcjami.

Natomiast rosyjskie MSZ podało w oficjalnym komunikacie, że w rozmowie ze swym japońskim odpowiednikiem Ławrow podkreślił, iż międzynarodowe napięcie spowodowane posunięciem Korei Północnej powinno zostać rozładowane środkami dyplomatycznymi.

 

Japonia chce nałożenia sankcji

Premier Japonii Shinzo Abe nakazał swemu gabinetowi natychmiastowe rozważenie nałożenia nowych sankcji na Pjongjang. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga przekazał, że premier poinstruował członków gabinetu, iż mają być w gotowości na “nieprzewidziany rozwój wydarzeń” po wystrzeleniu północnokoreańskiej rakiety.

Wcześniej w niedzielę Pekin, główny sojusznik Korei Północnej, skrytykował działania Pjongjangu. – Chiny ubolewają nad uporem (Korei Północnej) w rozwijaniu, pomimo międzynarodowego sprzeciwu, technologii wyrzutni rakietowych – oznajmiła Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ.

Chiny są też głównym partnerem handlowym Korei Północnej, jednak stosunki dwustronne pomiędzy obydwoma krajami są w ostatnich latach napięte z powodu programu nuklearnego Pjongjangu.

– Wszystkie zainteresowane strony muszą reagować na tę sytuację ze spokojem – dodała rzeczniczka, apelując o “dialog i konsultacje”.

Wystrzelenie rakiety przez Koreę

Korea Północna powiadomiła we wtorek agendy ONZ, iż planuje wystrzelenie rakiety nośnej z “satelitą do obserwacji Ziemi” w czasie między 8 i 25 lutego.

Jednak już wcześniej, w nocy z soboty na niedzielę, Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Działanie to wzbudziło natychmiastową ostrą reakcją społeczności międzynarodowej, m.in. USA, Japonii i Korei Południowej.

 

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Australia - Inwazja białych, rada miasta Sydney oficjalnie zadekretowała zmianę postrzegania histori...
Dziś przeleci bardzo blisko Ziemi planetoida 2005 YU55 o średnicy aż 400 metrów, z prędkością 50 tys...
Peru - W ciągu kilkudziesięciu minut woda zniszczyła domy prawie 200 rodzin
Nepal - Nagła i potężna powódź, 13 zabitych, dziesiątki zaginionych [Video]
Ciekawy eksperyment NASA, badali fale uderzeniowe podczas lotu naddźwiękowców na tle Słońca
Malezja i Tajlandia - Największa powódź w historii tych krajów, ewakuowano 160 tysięcy osób, kulmina...
Nawet siedmioletnie dzieci wydobywają kobalt w małych kopalniach w Kongo za 2 dolary na dobę, pierwi...
Japonia - Odkryto gatunek bakterii, które zjadają plastik, a dokładnie butelki PET
Klauny zaczynają straszyć ludzi w kolejnych państwach, biegają z nożami za dziećmi