W Korei Południowej wyłączono już cztery reaktory jądrowe, ponieważ znaleziono zainstalowane w nich podrabiane części. Za dostarczanie i montowanie niecertyfikowanych części skazano już sześć osób.

Wyłączenie czterech reaktorów rozbudziło w Korei Południowej obawy, czy nie będzie brakowało latem energii. W ciepłych miesiącach roku zauważalnie wzrasta zapotrzebowanie na prąd, z powodu większego wykorzystania klimatyzacji. Elektrownie jądrowe dostarczają w Korei Południowej około 30 procent energii.

Trefne części w siłowniach

We wtorek ogłoszono wyłączenie po jednym reaktorze w elektrowni Kori i Wolseong. Dołączyły tym samym do dwóch innych reaktorów z tych samych siłowni, które wyłączono już pod koniec 2012 roku. Wszystkie cztery oczekują teraz na wymianę trefnych elementów.

 

Jak zapewniają władze, nigdy nie było żadnego zagrożenia dla ludności związanego z nieprawidłowymi częściami. Były to bezpieczniki, elementy systemów chłodzenia czy rozdzielni prądu. Zgodnie z prawem i porozumieniami międzynarodowymi wszystkie części montowane w elektrowniach atomowych muszą przejść specjalne testy i otrzymać stosowne certyfikaty.

Pozbawione certyfikatów elementy miały trafić do siłowni za pośrednictwem szajki nieuczciwych dostawców i inżynierów. Nie ma informacji o wytropieniu osób odpowiedzialnych za „znaleziska” w elektrowniach Kori i Wolseong. Na początku maja skazano na kary więzienia sześć osób, które wprowadzały niecertyfikowane części do elektrowni w Jeonggwang.

Źródło: BBC News, tvn24.pl

Polecane:

Alaska, USA - Nowa duża erupcja wulkanu Cleveland
Wody równikowe Pacyfiku są coraz cieplejsze
Grecja - Nurkowie wracają do wraku starożytnego statku handlowego, na którym znaleziono słynny mecha...
Grecja - Ikaria zaliczana jest do "błękitnej strefy", ludzie żyją tu średnio 10 lat dłużej...
UK - Rok temu w specjalnej bazie okrętów podwodnych w Plymouth wystąpiła 1.5 godzinna awaria zasilan...
Rosetta wysłała pierwsze kolorowe zdjęcie komety, która jest bardziej czarna, niż węgiel
W katastrofach naturalnych w 2016 roku zginęło 3800 osób, straty wyniosły 70 mld dolarów
W Tajwan uderzył tajfun Megi, wiatr osiągnął prędkość 190 km/h, ponad 2 miliony gospodarstw bez prąd...
LosyZiemi - Aktywność wulkaniczna i sejsmiczna na krótko przed szczytem oddziaływań magnetycznych