Statyny, grypa farmaceutyków stosowanych w celu obniżenia u pacjenta poziomu cholesterolu we krwi, mają swoje działania niepożądane. Okazuje się jednak, że niektóre z tych działań mają swoje plusy. Kilkuletnie obserwacje kilkutysięcznej grupy pacjentów wykazały, że przyjmowanie statyn zmniejsza dolegliwości związane z wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Smog

Lekarze przepisują leki z grupy statyn w celu obniżenia poziomu cholesterolu.Substancje te charakteryzuje fakt, że są przez większość pacjentów dobrze tolerowane.Za ich najpoważniejsze działanie niepożądanie uważa się miopatię, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie włókien mięśni.

 

Niższy cholesterol, wyższa odporność

Okazuje się, że efektem przyjmowania leków z grupy statyn jest nie tylko niższy poziom cholesterolu i ewentualna sztywność mięśni. Naukowcy obserwujący przez kilka lat kilkutysięczną grupę pacjentów przyjmujących statyny zauważyli, że lepiej znosili oni ekspozycję na zanieczyszczone powietrze.

– Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest bardzo obciążające i odbija się negatywnie na wielu narządach wewnętrznych – zwracał uwagę dr Norman Edelman, starszy doradca medyczny Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Płucnych. – W trakcie badań zaobserwowano, że statyny chronią nie tylko układ oddechowy pacjenta, lecz także jego serce – kontynuował dr Edelman.

 

Tabletka na problem

Wyniki są tym bardziej interesujące, że stopień zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w dużych metropoliach, stanowi poważny problem. Tymczasem, jak zwracają uwagę autorzy materiału opublikowanego naportalu Environmental Health News, co czwarty Amerykanin po 45. roku życia przyjmuje leki z grupy statyn.

– Rzecz jasna tego typu leki nie mogą być stosowane na podobieństwo suplementów diety tylko po to, by chronić organizm człowieka przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza, którym oddycha – podkreślił dr Stephan van Eeden z Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej, specjalizujący się w chorobach układu oddechowego.

Mniejsza zachorowalność na zapalenia dróg oddechowych wskutek przyjmowania statyn została poparta wynikami badań przeprowadzonych na grupie 5778 osób przyjmujących statyny.

 

Wyniki badań na zwierzętach

Obiecująco prezentują się także wyniki badań prowadzonych na niewielkich zwierzętach, takich jak króliki. Zespół naukowców kierowany przez dr. van Eedena w pierwszym badaniu najpierw podał zwierzętom leki z grupy statyn, a następnie wystawiał je na wpływ powietrza o stopniu zanieczyszczenia wystarczającym do wywołania przewlekłego zapalenia oskrzeli.Podczas badania kondycji zwierząt odnotowano, że obecne w króliczym organizmie składniki leku wspomagały proces oczyszczenia płuc ze szkodliwych cząsteczek i stanowiły skuteczną ochronę nie dopuszczając do wystąpienia zapalenia.

 

Oczyszczenie i ochrona

– Badania jasno wykazały, że stosowanie leków z tej grupy na miesiąc przed ekspozycją na zanieczyszczone powietrze powoduje, że płuca są mniej zanieczyszczone dzięki sprawniejszemu procesowi oczyszczania – podsumował dr van Eeden.

Naukowcy otrzymane wyniki uznają zgodnie za „bardzo obiecujące”. Jednak dlaczego statyny działają w ten, a nie inny sposób wciąż pozostaje niewyjaśnione. Badacze muszą przeprowadzić dalsze badania w celu prześledzenia krok po kroku reakcji chemicznych.

 

Nowy rozdział

– Jeśli wyniki uzyskane podczas badań królików pokryją się z wynikami uzyskanymi podczas szczegółowych badań na ludzkim organizmie, otworzymy nowy rozdział walki z negatywnymi skutkami zanieczyszczenia powietrza, przez które chorują i umierają setki tysięcy osób na całym świecie – poinformował dr Edelman. – Nie można jednak zapominać, że najlepszym, co możemy zrobić by chronić zdrowie tysięcy ludzi, jest dalsza walka o coraz czystsze powietrze – dodał.

Polecane:

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Ulewny deszcz i podtopienia w Dubaju
Fala uderzeniowa wygenerowana przez eksplodujący nad Czelabińskiem meteor dwukrotnie okrążyła Ziemię...
Filipiny - Manila sparaliżowana przez monsunowe opady i burze tropikalną Trami
Odkryto planetę pozasłoneczną, której nie powinno tam być, jest 11 razy cięższa od Jowisza, a jej od...
Grenlandia - Naukowcy badają ogromny zbiornik wodny pod lodem o wielkości 70 tysięcy kilometrów kwad...
Bangladesz - Ogromna powódź dotknęła ponad 74 tysiące osób, ewakuowano ponad 300 szkół
Zimbabwe - Za kilka dni wycofują swoją walutę, przelicznik wynosi 35 biliardów dolarów Zimbabwe za d...
Odkryto hormon, za pomocą którego wątroba alarmuje o nadmiernym spożyciu alkoholu i słodyczy, jednoc...
Huragan tropikalny dotarł do Meksyku