W Monrowii doszło prawdopodobnie do buntu pacjentów w centrum leczenia zarażonych wirusem Ebola; wcześniej podawano, że lecznicę zaatakowali uzbrojeni napastnicy. Grupa pacjentów – nie wiadomo jak liczna – uciekła. Grozi to gwałtownym rozprzestrzenianiem się epidemii.

Ebola John Moore

Napastnicy wyłamali drzwi i złupili centrum. Wszyscy chorzy uciekli– mówiła wcześniej Rebecca Wesseh, która była świadkiem incydentu. Jej relację potwierdził sekretarz generalny służb medycznych Liberii Georges Williams. Według tej wersji wydarzeń z ośrodka leczenia uciekło 29 pacjentów.

Później wiceminister zdrowia Tolbert Nyenswah poinformował, że do splądrowania centrum oraz przemocy w okolicznych slumsach doszło wieczorem, gdy zbuntowali się pacjenci. Nie jest jasne, ilu ich było.

Według policji osoby przetrzymywane w centrum ze względu na kwarantannę “gruntownie złupili” ośrodek, wykradając przedmioty, które najprawdopodobniej były zainfekowane wirusem Eboli.

Rząd obawia się, że z powodu kradzieży przedmiotów, takich jak splamione krwią materace i pościel, wirus będzie się błyskawicznie rozprzestrzeniał w slumsach liberyjskiej stolicy.

Ministerstwo zdrowia Liberii wcześniej już poinformowało, że kilku chorym rozpoczęto podawanie eksperymentalnego leku przeciw Eboli, nieprzetestowanego klinicznie preparatu ZMapp. Władze Liberii w środę wieczorem otrzymały nieliczne istniejące na świecie dawki tego leku.

“Nigdy nie widzieliśmy wcześniej czegoś takiego”

W sobotę szefowa Lekarzy Bez Granic Joanne Liu powiedziała, po 10-dniowej podróży po ogarniętym epidemią regionie, że jeśli nie ustabilizuje się sytuacji w Liberii, “to nigdy nie ustabilizujemy całego regionu”.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego. Trzeba teraz wypracować całkiem nową strategię, bo (zasięg) Eboli nie ogranicza się już do kilku wiosek – ona się rozprzestrzenia w Monrowii, mieście, które ma 1,3 mln mieszkańców– powiedziała Liu.

Problem pogarsza to, że “ludzie boją się centrów medycznych. A możliwości śledzenia osób, które miały kontakt z chorymi są teraz niewystarczające” – dodała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat, w którym informuje, że rozbudowywane centra leczenia Eboli w Afryce Zachodniej zapełniają się natychmiast i zaczyna brakować miejsc dla chorych.

Według danych WHO z piątku liczba ofiar śmiertelnych epidemii Eboli w Afryce Zachodniej wynosi 1145; 2127 osób jest zarażonych wirusem.Źródło: PAP, tvn24 , rmf24.pl

Polecane:

USA - Gradobicie z 13 czerwca ubezpieczalnie będzie kosztowało 2 mld dolarów
Polska - 1300 interwencji strażaków, tysiące zerwanych linii energetycznych, pozrywane dachy
Podróż na ISS trwała dwa dni, zamiast sześciu godzin, NASA płaci za jedno miejsce na statku Sojuz po...
USA - Mózgożerna ameba w kranach południowo-wschodniej Luizjany
Ekstremalne burze słoneczne nawiedziły Ziemię 1000 lat temu, pojawiające się obecnie flary słoneczne...
Irak - Potężny, podwójny zamach terrorystyczny w Bagdadzie, zginęło 70 osób, ponad 100 rannych
Meksyk - Skradziono samochód przewożący radioaktywny iryd-192, w pięciu stanach ogłoszono alarm
W przyszłym roku zaczną się testy nowego samolotu pasażerskiego XB-1 Supersonic Demonstrator, który ...
USA - Pokazano największy samolot świata, w przyszłości będzie służył do wystrzeliwania satelitów na...