Dwóch astronautów w Wigilię ukończyło naprawdę uszkodzonej pompy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas niemal ośmiogodzinnego spaceru podłączyli nową pompę, nie zgłaszając żadnych problemów – poinformowała NASA dodając, że astronauci byli skupieni na dwóch rzeczach: montażu elementów systemu i zachwycie nad otaczającym ich widokiem.

Na zewnątrz stacji pracowało dwóch członków załogi – 44-letni Mike Hopkins i 53-letni Rick Mastracchio. Pomagał im trzeci astronauta – Japończyk Koichi Wakata, sterując manipulatorem – mechanicznym wysięgnikiem.Zachwyt zamiast uwag

Przed powrotem na stację mężczyźni uporządkowali stanowiska i przeprowadzili szybką inwentaryzację sprzętu. Równolegle z nimi pracowali eksperci i naukowcy z centrum kontroli na Ziemi w Huston. – Wstępne krótkie testy pokazują, że pompa i zawory są w dobrym stanie – poinformowała NASA.

Poza wnętrzem stacji mężczyźni przebywali przez siedem i pół godziny, podczas których zmagali się z montażem nowej pompy amoniaku. Nie sygnalizowali żadnych problemów, tylko podziw otaczającej ich przestrzeni. – Jaki piękny widok! – zachwycał się Hopkins, trzymający się manipulatora w odległości około 15 metrów od stacji.

Praca w Wigilię po raz drugi

Zakończona sukcesem podczas drugiego wyjścia naprawa dotyczyła usterki wykrytej 11 grudnia. Agencja zdiagnozowała, że awarii uległa jedna z pomp tłocząca chłodziwo. Problem był bardzo poważny – gdyby doszło do uszkodzenia drugiego układu chłodzenia, trzeba by ewakuować całą 6-osobową załogę stacji kosmicznej. Przypadek sprawił, że drugie wyjście wypadło w dniu 24 grudnia. Tym samym astronauci pracowali w Boże Narodzenie drugi raz – poprzednio wyszli astronauci z misji Skylab w 1973 roku.

 
Źródło: PAP, NASA, tm

Polecane:

Słońce wróciło na Grenlandii o 2 dni za wcześnie?
Dżakarta, Indonezja - Ludzie uciekają z okolic wulkanu Lokon, od wczoraj były już 3 duże eksplozje
Brazylia - Największa susza od 30 lat, a obok ogromna powódź
Polska - Szczyt klimatyczny COP19, najbiedniejsze kraje wydadzą 1.4 mld dolarów na dostosowanie się ...
Antybiotyki podawane kobietom w ciąży i dzieciom do 2 roku życia powodują znaczny wzrost ryzyka otył...
Zorze są widocznie na całym marsjańskim nieboskłonie według badaczy z NASA
Rosja - Silna burza śnieżna na Uralu, kierowcy ponad 16 godzin czekali na pomoc, jedna osoba zamarzł...
ESA - Sonda Trace Gas Orbiter zrobiła zdjęcia Phobosa, jednego z księżyców Marsa
Na rynku pojawił się pistolet w kształcie smartfona, posiada dwie lufy kalibru 9 mm i celownik laser...