Szwedzka policja poinformowała w poniedziałek o morderstwie, jakiego dokonał nastoletni uchodźca w jednym z ośrodków w tym kraju. Chłopiec, który przybył do Szwecji bez rodziców, zabił nożem 22-letnią Szwedkę, na co dzień pomagającą sierotom przybywającym z innych krajów – informują krajowe media i agencja AFP.

Mölndal, Szwecja - Młody uchodźca zabił nożem 22-letnią Szwedkę -2

15-letni imigrant zaatakował w poniedziałek nożem 22-letnią opiekunkę ośrodka w Mölndal pod Goeteborgiem, w którym mieszkał.

Z relacji świadków wynika, że do tragedii doszło w trakcie kłótni, jaka wybuchła w ośrodku. Nie są znane szczegóły zdarzenia, szwedzka policja nie podała personaliów ani narodowości nożownika. Nastolatek został tymczasowo aresztowany, zostanie oskarżony o morderstwo.

Mölndal, Szwecja - Młody uchodźca zabił nożem 22-letnią Szwedkę

Coraz więcej ataków w ośrodkach

W toku śledztwa stwierdzono, że 22-letnia Szwedzka, która pracowała w ośrodku z dorastającymi migrantami nie mającymi rodziców, została zaatakowana nożem i raniona przez chłopca. Przewieziono ją do szpitala, ale lekarze nie potrafili jej uratować.

W poniedziałek wieczorem na miejsce przybył premier Szwecji Stefan Loefven. W emocjonalnym przemówieniu szef rządu złożył kondolencje rodzinie ofiary. Zapowiedział działania mające przeciwdziałać tego typu zdarzeniom, w tym zwiększenie środków na policję.

Według rzecznika szwedzkiej policji Tomasa Fuksborga liczba incydentów i ataków na pracowników w ośrodkach dla migrantów znacząco wzrosła, odkąd latem ubiegłego roku do kraju przybyli uchodźcy i imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W 2015 roku w Szwecji zgłoszono 1,6 tys. przypadków przemocy w ośrodkach dla młodych imigrantów; w 2014 roku było 800 takich zdarzeń.

W ośrodku w Moelndal przebywają imigranci w wieku 15-19 lat, nie mający opiekunów prawnych. Całodobową opiekę nad nimi sprawuje personel podległy gminnym służbom socjalnym.

Szwecja przyjęła w ub. roku ok. 160 tys. migrantów. Nastroje społeczne w kraju związane z przyjęciem przed laty i realizowaniem polityki otwartych drzwi, od ubiegłego roku wyraźnie się pogorszyły.

Źródło: oslobodjenje.ba, PAP, tvn24

Polecane:

Włochy, Etna - Najaktywniejszy wulkan Europy znów wybuchł [Video]
Uganda - Wybuchła epidemia tajemniczej choroby, zarażonych jest ponad 1000 dzieci, zmarło co piąte
Iran - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 7.8, odczuwalne nawet w Dubaju
USA - Amerykanie ulepszyli największą bombę, przebija ponad 60 metrów zbrojonego betonu, waży 14 ton
Włochy - Rzym sparaliżowany przez dwa dni nawałnic, które nazwano “bombami wodnymi”
Niemcy - Po 12 dniach wydobyto z jaskini Riesending speleologa, w akcji brało udział łącznie 728 osó...
Chiny - Bardzo duże opady śniegu w Tybecie, od 17 lat nie spadło tyle białego puchu
Europejski Bank Centralny wycofa z obiegu banknot o nominale 500 euro, powodem ma być finansowanie t...
Rio de Janeiro, Brazylia - Na miesiąc przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi na plażach odkryto super...