W ubiegłym roku koreański producent pokazał 77-calowy OLED o rozdzielczości 4K. Na najbliższych targach CES zostanie zaprezentowany następca tego modelu, który pobije kolejny rekord jakości i wielkości cyfrowego obrazu.

Telewizor LG zaoferuje 16-krotnie wyższą liczbę pikseli niż ekran Full HD (fot. Endgadget)

Wyprodukowany przez LG 88-calowy panel OLED o rozdzielczości 8K nieprędko trafi na sklepowe półki, producent zamierza je wprowadzić dopiero w 2019 roku. Sugerowana cena nie została jeszcze ujawniona, ale biorąc pod uwagę fakt, że model 77-calowy kosztuje ok. 70 tys. zł, to należy się spodziewać, że 88 cali kosztować będzie jeszcze więcej.

Warto zauważyć, że jeśli chodzi o panele OLED LG nie musi obawiać się żadnej konkurencji odkąd główny rywal, Samsung, wybrał tańszą, za to mniej efektowną technologię QLED. LG jest więc teraz największym dostawcą wielkopowierzchniowych wyświetlaczy. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie LG poczyniło olbrzymie inwestycje, by zwiększyć swoje moce produkcyjne, przy czym rzecz dotyczy nie tylko produkcji telewizorów, ale także wyświetlaczy OLED przeznaczonych do smartfonów – branży do tej pory zdominowanej przez Samsunga. Wynikiem inwestycji i swoistego wyścigu obu producentów jest fakt, że LG zdecydowało się uruchomić pierwszą fabrykę poza swoją ojczyzną, w chińskim mieście Guangzhou.

Telewizor LG zaoferuje 16-krotnie wyższą liczbę pikseli niż ekran Full HD (fot. Endgadget)

Targi CES to dobra okazja do tego, by przekonać się, jak producenci RTV co roku przesuwają kolejne granice tego, co nazywamy „obrazem o doskonałej jakości”. Niestety ,o tej jakości mogą się przekonać raczej nieliczni. Telewizory OLED są wprawdzie dostępne na rynku od kilku lat, ale ich ceny w dalszym ciągu są zaporowe dla statystycznego Kowalskiego (choć przeciętny Smith może mieć inne zdanie). Przykładowo za jeden z najtańszych telewizorów LG OLED (55B7V) należy zapłacić około 7 tys. zł. Z badań Orange Polska telewizory 4K stoją w w domach 12 proc. naszych rodaków – nie wiadomo jednak, ile z nich wykonanych jest w technologii OLED.

 

 

 

Źródło: chip

Polecane:

Armia USA wysłała w kosmos jakiś tajny pojazd
Japonia - Prawdopodobnie budzi się wulkan Fuji, który ostatnią erupcję miał 305 lat temu
Trzęsienie ziemi o sile 6.6 w skali Richtera wystąpiło u wybrzeży Meksyku
LosyZiemi – Aktywność wulkanów Colima i Popocatepetl w Meksyku [Video]
Na półkuli północnej mamy początek astronomicznej jesieni, Słońce przeszło przez punkt Wagi
Szwajcaria - Władze rozważają wypłacanie swoim obywatelom co miesiąc 2.5 tysiąca franków, czyli okoł...
Astronauci, którzy mieli okazję lecieć na orbitę Księżyca, częściej umierają z powodu chorób układu ...
Zagadkowe zachowanie humbaków, zazwyczaj samotne zwierzęta zaczęły tworzyć duże stada
Naukowcy próbują wyjaśnić zagadkową śmierć kilkudziesięciu młodych kaszalotów w 2016 roku, na zmysł ...