Dzięki nowej technice naukowcy zlokalizowali i przenieśli na mapę wypływy lawy na Wenus. Dokonano tego po raz pierwszy na innej planecie niż Ziemia.

Wenus, wizja arystyczna wulkanu. Źródło: National Geographic

Wenus, wizja arystyczna wulkanu. Źródło: National Geographic

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podczas misji „Venus Express” zgromadziła dużo danych z powierzchni i atmosfery planety Wenus. Między innymi odwzorowano powierzchnię południowej półkuli tej planety w bliskiej podczerwieni za pomocą spektrometru VIRTIS. Obserwacje utrudnia jednak powłoka chmur, która jest gęsta i obecna nad powierzchnią prawie bez przerwy.

Po zbadaniu przez ESA w latach 2006-2014 powierzchni i atmosfery Wenus i po otrzymaniu wyników aktywności wulkanicznej w ostatnich latach, naukowcy wybrali region wulkanu Idunn Mons jako obszar badawczy o wysokiej wartości emisji termalnej mikronowej długości fali. Mikron to jednostka równa jednej milionowej metra.

 

Nowa technika, nowe możliwości

Naukowcy z Niemieckiego Centrum Kosmicznego umożliwili lepsze obserwacje przy użyciu modelu numerycznego. Dzięki nowej technice analizowano anomalie emisyjności ze szczytu i wschodniego zbocza wulkanu Idunn Mons, o średnicy 200 km. Te anomalie pozwolą określić, gdzie znajdują się regiony wulkaniczne.

– Możemy zidentyfikować i odwzorować wypływy lawy ze szczytu i wschodniego zbocza wulkanu, które mogły być ostatnio aktywne – powiedział naukowiec z Niemieckiego Centrum Kosmicznego Piero D’Incecco, który przedstawił te wyniki na 48 spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i na Europejskim Kongresie Nauk Planetarnych w Kalifornii.

– Dzięki nowej technice możemy połączyć dane pochodzące z dwóch źródeł, z podczerwieni i obrazów radarowych z misji NASA „Magellan”. Po raz pierwszy łącząc dane możemy otrzymać wysokiej jakości mapę geologiczną aktywności wulkanicznej na innej planecie niż Ziemia – dodał naukowiec.

 

Źródło: NASA, ESA, tvnmeteo

Polecane:

Naukowcy planują przedłużyć Wielki Zderzacz Hadronów z 27 do 80 km i trzykrotnie zwiększyć moc
Boliwia - Toyota zainwestowała w największe na świecie złoża litu, zrobili kopalnie i zakład przemys...
Biegun Południowy - Wschodnia Antarktyka jest bardziej wrażliwa na zmiany klimatu, niż myślano dotyc...
Chile - Piorun zabił 64 krowy na pastwisku, stały przy samotnym drzewie
USA - Delta rzeki Missisipi staje się coraz mniejsza, co godzinę znika obszar wielkości boiska piłka...
Zbliża się największa modernizacja sieci od 16 lat, strony będą się szybciej ładować, nadchodzi HTTP...
Wzrosła temperatura wody w Pacyfiku, pojawiło się El Nino
Bangladesz - Potężna burza przeszła przez północną część kraju, zginęło 41 osób, co najmniej 200 ran...
USA - Do produkcji skierowano zmodernizowaną bombę termojądrowa B61-12, będzie to pierwsza nowa broń...