Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Montaż elementów stacji pogodowej Curiosity

W katerze Gale na południowej półkuli Marsa, gdzie przebywa Curiosity, jest zaskakująco ciepło – informuje NASA. Znajdująca się na pokładzie łazika stacja pogodowa Remote Environment Monitoring Station (REMS) w poniedziałkowe popołudnie zanotowała aż 6 st. C. 

To nie pierwszy raz, kiedy na Czerwonej Planecie było tak ciepło – przez połowę dni, podczas których REMS pozostawała włączona, temperatura przekraczała 0 st. C.

Po lądowaniu -15 st. C

Badacze NASA są zaskoczeni takim wynikiem. Prawie dwa miesiące temu, kiedy łazik lądował na powierzchni Marsa, temperatura dzienna oscylowała wokół -15 st. C.

Na Marsie nie tak zimno i chłodno?

Celem, jaki stoi przed wehikułem, jest ustalenie, czy w kraterze Gale są lub kiedykolwiek istniały warunki, w których mogłyby się rozwinąć mikroorganizmy. Aktualnie większość naukowców uważa, że Czerwona Planeta jest zbyt sucha i zbyt zimna, aby było to możliwe. Jeśli jednak na Marsie wiosną i latem utrzymają się za dnia dodatnie wartości, trzeba będzie na nowo rozważyć tę kwestię.

– Jeśli ten trend utrzyma się latem, Curiosity może nas poinformować o nawet 20 st. C. To oznacza, że za dnia będziemy mieli do czynienia z temperaturą pozwalającą płynąć wodzie – mówi Felipe Gomez, pracownik NASA kierujący Centro de Astrobiología in Madrid.

Nocą -70 st. C

Nocą temperatura na Marsie nie jest i nie będzie już tak wysoka. Kiedy tylko zajdzie Słońce, spada ona, jak wykazały pomiary wykonane przez Curiosity, do -70 st. C. Takie duże wahania pomiędzy temperaturą dzienną i nocną są wynikiem tego, że Słońce mocniej ogrzewa Czerwoną Planetę niż Ziemię. Dzieje się tak dlatego, że atmosfera Marsa jest dużo cieńsza niż atmosfera Ziemi.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Kolejna prowokacja Japonii, rosyjskie bombowce atomowe nad Morzem Japońskim
Indonezja - Silne i płytkie trzęsienie ziemi 30 km od dużych miast, 48 domów zniszczonych, magnituda...
Peru - Silne i płytkie trzęsienie ziemi u wybrzeży kraju, magnituda 6.2 - było to dziś trzecie silne...
Hiszpania - Chcą wejść w strefę czasu uniwersalnego, przez 71 lat byli w złej strefie czasowej
Najbardziej skażone miejsca świata
UK - Polka trenuje pszczoły do walki z przemytem narkotyków
Słońce obniża ciśnienie tętnicze, promieniowanie ultrafioletowe zmienia poziom cząsteczek tlenku azo...
Polska - Na Politechnice Krakowskiej zaprojektowano egzoszkielet umożliwiający niepełnosprawnym poru...
Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej, to rzadkie zjawisko astronomiczne będziemy mogli obser...