Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Montaż elementów stacji pogodowej Curiosity

W katerze Gale na południowej półkuli Marsa, gdzie przebywa Curiosity, jest zaskakująco ciepło – informuje NASA. Znajdująca się na pokładzie łazika stacja pogodowa Remote Environment Monitoring Station (REMS) w poniedziałkowe popołudnie zanotowała aż 6 st. C. 

To nie pierwszy raz, kiedy na Czerwonej Planecie było tak ciepło – przez połowę dni, podczas których REMS pozostawała włączona, temperatura przekraczała 0 st. C.

Po lądowaniu -15 st. C

Badacze NASA są zaskoczeni takim wynikiem. Prawie dwa miesiące temu, kiedy łazik lądował na powierzchni Marsa, temperatura dzienna oscylowała wokół -15 st. C.

Na Marsie nie tak zimno i chłodno?

Celem, jaki stoi przed wehikułem, jest ustalenie, czy w kraterze Gale są lub kiedykolwiek istniały warunki, w których mogłyby się rozwinąć mikroorganizmy. Aktualnie większość naukowców uważa, że Czerwona Planeta jest zbyt sucha i zbyt zimna, aby było to możliwe. Jeśli jednak na Marsie wiosną i latem utrzymają się za dnia dodatnie wartości, trzeba będzie na nowo rozważyć tę kwestię.

– Jeśli ten trend utrzyma się latem, Curiosity może nas poinformować o nawet 20 st. C. To oznacza, że za dnia będziemy mieli do czynienia z temperaturą pozwalającą płynąć wodzie – mówi Felipe Gomez, pracownik NASA kierujący Centro de Astrobiología in Madrid.

Nocą -70 st. C

Nocą temperatura na Marsie nie jest i nie będzie już tak wysoka. Kiedy tylko zajdzie Słońce, spada ona, jak wykazały pomiary wykonane przez Curiosity, do -70 st. C. Takie duże wahania pomiędzy temperaturą dzienną i nocną są wynikiem tego, że Słońce mocniej ogrzewa Czerwoną Planetę niż Ziemię. Dzieje się tak dlatego, że atmosfera Marsa jest dużo cieńsza niż atmosfera Ziemi.

Źródło: space.com, tm

Polecane:

Ogromna ilość zderzających się komet wokół młodej gwiazdy oddalonej od Ziemi o 25 lat świetlnych
Amerykańscy archeolodzy odkryli fresk, który rzuca nowe światło na słynny kalendarz Majów
Chiński okręt wojenny próbował zmusić do zatrzymania amerykański krążownik płynący po wodach międzyn...
USA - Przez Nowy Jork przetoczyła się potężna nawałnica
Argentyna - Ulewne deszcze i powódź w środkowej części kraju, w ciągu kilku godzin spadło 260 l/m2 [...
Człowiek zdewastował naszą planetę, ten film warto oglądnąć - HOME S.O.S [123 minuty]
Vanuatu - Silne trzęsienie ziemi w okolicach wyspy Sanma, magnituda 6.8
Indonezja - Nadal bardzo aktywny jest wulkan Agung na wyspie Bali
Ketamina służąca do znieczulania przedoperacyjnego może mieć nowe zastosowanie, w ciągu kilku godzin...