Po kilku miesiącach analiz i badań, zespół naukowców zajmujących się naprawą Teleskopu Keplera zakończył próby przywrócenia obiektu do pełnej sprawności. Okazało się, że nie nadaje się on do naprawy i musi zakończyć misję.

Artystyczna wizja teleskopu w przestrzeni kosmicznej

 

Obserwatorium zostało wystrzelone w 2009 roku w ramach programu “Discovery” i od tego czasu miało pomóc w poszukiwaniu planet podobnych do Ziemi.

Kłopotliwe koło

Teleskop dostarczał dane, które pozwoliły naukowcom rozwinąć wiedzę o kosmosie. A co najważniejsze, był nadzieją na to, że kiedyś ludzie mogliby zamieszkiwać odległe planety. Jednak pomimo wszystkich swoich sukcesów dotąd nie udało mu się osiągnąć tego najważniejszego – znalezienia planety, która byłaby bliźniakiem “Błękitnego Globu”. Jednak John Grünsfeld z NASA zapewnia, że Kepler dokonał niezwykłych odkryć w poszukiwaniu egzoplanet, w tym kilka podobnych do Ziemi będących w strefie sprzyjającej rozwojowi życia.

Cel nie został osiągnięty, ponieważ doszło do poważnej usterki systemu pozycjonowania. Problemy rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku, kiedy zepsuło się jedno z czterech kół zamachowych, natomiast 10 miesięcy później awarii uległo drugie. Teleskop wówczas przełączony został w tryb nieaktywny, bo do określenia pozycji potrzebne są trzy koła. Próby ich naprawy przez inżynierów z NASA okazały się nieskuteczne.

To jeszcze nie koniec

Jednak naukowcy nie do końca stawiają krzyżyk na obserwatorium. Chcą teraz znaleźć sposób na to, żeby teleskop mógł pracować tylko z dwoma kołami. W planach mają również zmianę jego przeznaczenia.

Dotąd dzięki informacjom zebranym przez teleskop potwierdzone zostało istnienie 135 planet i zidentyfikowanie ponad 3,5 tys. innych kandydatek. Zespoły naukowców w dalszym ciągu analizują dane zbierane przez cztery lata, bo mają nadzieję, że gdzieś we Wszechświecie istnieje bliźniaczka Ziemi.

 
Źródło: NASA, Reuters, tm

Polecane:

Raport ONZ - Na świecie będzie coraz więcej powodzi i susz
Chiny - Duże gradobicie w Guangdong, wiele osób z uszkodzeniami głowy, zniszczone dachy i samochody
Antarktyka - W słonym jeziorze pod lodem, w temperaturze -13 st.C. żyją bakterie, które były odcięte...
Planetoida z niestabilną orbitą o średnicy 5.4 km przeleci w środę w odległości 6.9 mln km od Ziemi
Chiny - Bardzo duże opady śniegu w Tybecie, od 17 lat nie spadło tyle białego puchu
UK - W Londynie pod zaparkowanym samochodem zapadła się jezdnia
Tajwan - Tajfun Nepartak zbiera żniwo, zginęły dwie osoby, a 66 zostało rannych
Alice Springs, Australia - Na pokazie dzikich ptaków orzeł chciał porwać 7-latka
Człowiek rozumny mógł pojawić się w Azji Południowo-Wschodniej o 20 tysięcy lat wcześniej niż sądzon...