Dzięki specjalnej powłoce szkło nie zaparuje i nie pokryje się szronem – zapowiedzieli dwaj naukowcy i zaprezentowali swoje najnowsze wyniki badań. Twierdzą, że ich wynalazek mógłby zostać wykorzystany m.in. w konstrukcji samochodowych szyb i soczewek w obiektywach.

Naukowcy od dłuższego czasu próbowali stworzyć nieparujące i niemarznące szkło. Taki materiał powinien redukować rozproszenie światła i kondensację wilgoci, czyli powstawanie pary wodnej. Jednak ustalenie odpowiedniego składu chemicznego powłoki, którą można by powlec szkło, bardzo długo się nie udawało.

Specjalna warstwa

Oczekiwane rezultaty uzyskał dopiero zespół Michaela F. Rubnera i Roberta E. Cohena. Naukowcy skonstruowali specjalną warstwę, którą powlekli szkło. Dzięki temu szyba nie parowała i nie pokrywała się szronem.

Ich powłoka natychmiast pochłania molekuły wody, nie pozwalając im na zamarznięcie w niskich temperaturach. Równocześnie warstwa jest wodoodporna i wykorzystuje zjawisko hydrofobowości, czyli skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania wody. Woda po prostu spływa po takiej powierzchni, a nie osadza się na niej w postaci kropelek.

Jak twierdzą naukowcy, ich wynalazek mógłby znaleźć różnorodne zastosowanie komercyjne, m.in. w produkcji szyb samochodowych i soczewek w obiektywach aparatów fotograficznych.

Źródło: psych.org, tm

Polecane:

Fukushima - 27 czerwca TEPCO zacznie zabezpieczać ruiny elektrowni
Kanada - Topnieje wieczna zmarzlina, zmienia się struktura gruntu, mogą zapadać się domy
Słońce - Zwiększa się aktywność naszej gwiazdy
Mars - Po dziesięciu latach naukowcy odkryli zaledwie 248 nowych kraterów, powierzchnia planety bomb...
USA - Wystartowała sonda kosmiczna MAVEN, ma pomóc w rozwiązaniu zagadki, dlaczego zniknęło ochronne...
Od końca sierpnia dżuma na Madagaskarze zabiła 40 osób, 119 chorych
Niemcy - Zaskakująca strategia koncernu w Europie, Volkswagen kwestionuje szkodliwość tlenku azotu e...
Białoruś - W centrum Mińska czołg jadący z dużą prędkością wpadł w poślizg [Video]
Powstała aplikacja do diagnozowania na wczesnym etapie nowotworów trzustki, które są najbardziej śmi...