Naukowcy NASA ogłosili nową teorię dotyczącą powstawania ciał niebieskich i zaproponowali wyjaśnienie nurtującej środowisko naukowe zagadki dotyczącej różnic emisji fal podczerwieni jaką wykazał już w 1983 teleskop Spitzer. Choć ich teoria brzmi zawile, planują wykorzystać sieć potężnych teleskopów naziemnych współpracujących jako interferometry by udowodnić swoją rację.

“Tworząca się” planeta otoczona pętlami magnetycznymi

 

Ciała niebieskie powstają w wyniku zbijania się masy pyłu i gazu, wirujących w postaci dysku dookoła powiększającego się obiektu. Im większa staje się planeta lub gwiazda, tym silniejszym polem grawitacyjnym dysponuje, “czyszcząc” okolice dookoła z wszelkiej materii.Zagadki i nowe teorie

Podczas tego procesu sondy rejestrują ogromne ilości ciepła i światła widzialnego, które emituje rosnący obiekt. W 1983 teleskop Spitzer wykrył, że niektóre z nich wydzielają jednak większe ilości promieniowania w podczerwieni niż naukowcy się po nich spodziewali.

Badacze analizowali dziesiątki danych z innych teleskopów, kompletując coraz więcej informacji o otaczających nowe planety chmurach gazu i pyłu, które uznano za źródło emitowanej podczerwieni.

Czynniki konieczne

Po przeanalizowaniu dziesiątek informacji, jakie spłynęły do komputerów naukowców NASA sformułowano teorię, że za “nadwyżkę” rejestrowanej przez Spitzera podczerwieni jest odpowiedzialny nie tylko dysk materii, otaczający obiekty. Autorem tego założenia jest Neal Turner z centrum badawczego NASA w Pasadenie w Kalifornii.

By młoda gwiazda lub planeta emitowała dodatkowe ilości musi być spełnione kilka warunków. Jednym z nich jest obecność gorącego, gazowego halo dookoła obiektu i dysku materii.

Pochłania ono światło widzialne emitowane przez tworzące się ciało niebieskie i emituje je w postaci promieniowania rejestrowanego w podczerwieni. Całe zjawisko jest efektem wpływu pola magnetycznego, dzięki któremu zachodzi zjawisko zapadania się gazu i pyłu w dysku i dzięki któremu rodzi się gwiazda.

Będą wypatrywać dowodów

Naukowcy postanowili przez najbliższe kilka lat przyglądać się obiektom, które charakteryzują się silną emisją fal w podczerwieni. Planują wykorzystać w tym celu sieć potężnych teleskopów naziemnych współpracujących ze sobą jako interferometry.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Super gęsta planeta obok pulsara na krańcu naszej galktyki
Argentyna - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.1, na bardzo dużej głębokości 550 km
Chiny - Uruchomili już wszystkie reaktory jądrowe, do 2015 chcą uzyskać 70 GW z elektrowni atomowych
Polska - Naukowcy opisują metodę tworzenia pierwszych na świecie kropek kwantowych z pojedynczymi jo...
Chile - Bardzo silne trzęsienie ziemi, magnituda 8.4 w skali Richtera, ogłoszono stan klęski żywioło...
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała obciążenie każdego stawką 100 zł rocznie w formie ...
Bakterie mogą produkować w ludzkim organizmie niebezpieczny związek TMAO, który powoduje rozwój miaż...
Ekwador - Małe trzęsienie ziemi zrobiło spore szkody w prowincji Esmeraldas, magnituda 5.4
Korea Północna w ciągu roku będzie w stanie przetestować pocisk balistyczny z głowicą jądrową, który...