Najbardziej świecące obiekty w kosmosie stają się coraz bardziej tajemnicze. Astronomowie odkryli nowy typ kwazaru.
Niesamowicie jasne jądro galaktyki zasilane super masywną czarną dziurą-którego obecne teorie nie są w stanie wytłumaczyć. Modele przewidują, że światło i ciepło kwazaru powinny wypchnąć pobliski gaz z dala od środka w kierunku skraju galaktyki. Nowoodkryte kwazary zachowują się w ten sposób, ale niespodziewanie część gazu zdaje się wlatywać z powrotem do środka.

Jedna z teorii dotyczących nowo odkrytych kwazarów sugeruje, że gaz wpada do środka czarnej dziury. Częstsze zderzenia cząsteczek blisko czarnej dziury podgrzewają gaz który jest bliżej środka (kolor niebieski i biały). Dalsze regiony są zimniejsze (kolor żółty i pomarańczowy)

 

Dotychczas astronomowie odkryli 17 takich obiektów, które stanowią 0,01 procenta wszystkich kwazarów.

Gaz wpadający do środka i wokół kwazaru może być obliczony poprzez badanie efektu Doplera lub zmian w długości fal światła tworzonego podczas ruchu gazu.

Cząsteczki gazu w odległej galaktyce emitują światło w oczekiwanych długościach fal. Zmienia się to kiedy gaz zmierza w kierunku Ziemi lub oddala się w przeciwnym kierunku. Gaz oddalający się od Ziemi jest przesuwany do czerwonej krawędzi spektrum światła (ma dłuższe fale), kiedy gaz leci w kierunku Ziemi- staje się bardziej niebieski.

Światło kwazaru jest łatwo śledzić ponieważ jest niesamowicie jasne. Występowanie tych nowo odkrytych kwazarów jest jednak zagadką.

“Gaz w dysku musi w końcu wpaść do czarnej dziury żeby zasilić kwazar, ale co jest w przeciwieństwie do tego często spotykane to gaz wystrzeliwujący z czarnej dziury kierujący się w nasza stronę z prędkościami do 20% prędkości światła. Jeżeli gaz wpada do czarnej dziury, to nie rozumiemy dlaczego takie rzadkie jest obserwowanie wypadającego gazu. Nie ma nic innego niezwykłego w tych kwazarach. Jeżeli możemy obserwować gaz wpadający do czarnych dziur w tych kwazarach to dlaczego nie w pozostałych?”

 

Jedna teoria sugeruje, ze gaz nie schodzi do czarnej dziury tylko okrąża ją podczas gdy kwazar ją wypycha. To oznacza, że niektóre cząsteczki gazu w galaktyce kierują się w stronę Ziemi, a inne się od niej oddalają.

Astronomowie odkryli kwazary używając danych z the Sloan Digital Sky Survey (SDSS-III),który bada duże obszary nieba. Naukowcy oczekują, że modele kwazarów zostaną poprawione.

 

 

Źródło: space.com, Tłumaczenie: nikt11

Polecane:

Schoenfeld, Niemcy - Duże stężenie radioaktywnego uranu w rzece przy granicy z Polską, niedaleko Gry...
USA - Zagadka ogromnego oka rozwiązana, należało do miecznika
USA - Plaga gigantycznych moskitów zagraża latem Florydzie, są 20 razy większe, a ich ukąszenia są b...
Chiny - Spadły lodowe kule wielkości jajek, gradobicie w prowincji Kuejczou, 120 tys. poszkodowanych
UK - Deratyzacja Georgii Południowej na finiszu, 70 proc. wyspy zasypane trutką, gryzonie dziesiątku...
Włochy - W wulkanie Etna otworzył się nowy krater [Video]
ESA - Sonda Rosetta zgłosiła gotowość, jest oddalona od Ziemi o prawie 700 milionów kilometrów
Syria - Katastrofalny stan opieki medycznej, brak prądu w szpitalach, zamiast znieczulenia ogłuszani...
Japonia wysłała na orbitę pierwszego wojskowego satelitę telekomunikacyjnego "Kirameki-2"